Poli(fenilen oksit)'in fraksiyonlandırılması ve molekül ağırlığı dağılımının incelenmesi
Fractionation of poly(phenylene oxide) and investigation of molecular weight distribution
  1. Tez No: 178164
  2. Yazar: YASEMİN KİŞMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısmada, Poli(2,6-dimetil-1,4-fenilen oksit) (PPO)'in fraksiyonlandırılması ve molekül agırlıgı dagılımı belirlenmis ve PPO'nun 250 C'de kloroform için Mark-Houwink sabitleri (K ve a) bulunmustur. Elde edilen PPO fraksiyonlarının herbirinin tanınması için ATR (Attenuated Total Reflectance) spektrumları çekilmistir. Taramalı Diferansiyel Kalorimetre (DSC) ile ısısal özelliklerine bakılmıstır. Ayrıca Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) kullanılarak herbir fraksiyonun molekül agırlıgı bulunmustur. GPC sonuçları ve fraksiyonların viskozite ölçüm degerleri kullanılarak Mark-Houwink sabitleri (K ve a) hesaplanmıstır. Yapılan analizler sonucu PPO fraksiyonlarının molekül agırlıklarının uygulanan yöntem ile uyumlu oldugu görülmüstür. Elde edilen ilk fraksiyon en yüksek molekül agırlıgına sahip olup, buna paralel olarak en büyük camsı geçis sıcaklıgına (Tg) ve en uzun akma süresine sahiptir. Fraksiyonlandırma islemine devam edildikçe molekül agırlıgının azaldıgı ve camsı geçis sıcaklıklarının düstügü gözlenmistir. Viskozite ölçümleri ile PPO'nun 250C `de ve çözücü olarak kloroform kullanıldıgı kosullardaki Mark-Houwink sabitleri (K ve a) bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of the molecular weight has been determinated by fractionation of Poly(2,6-dimethyl-1,4-phenylene oxid) and Mark-Houwink constants were found (K ve a) for the solvent chloroform at 250 C. The structural analysis of every fractions of PPO has been studied by using Attenuated Total Reflactance (ATR) spectrums. In order to study the thermal analysis of the fractions of PPO has been studied by using Differantial Scanning Calorimeter (DSC). Gel Permeation Chromatography (GPC) has been used to find the molecular weight of the fractions. The data obtained from the viscosities of each fractions the Mark-Houwink constants have been calculated. The results of molecular weight of the fractions show that the first fraction has the highest molecular weight and the highest glass transition temperature (Tg ) and also the longest flowing time. During the fractionation process it was observed that the molecular weight of the fraction and Tg decrease. From the viscosity measurements of fractions of PPO and the results of GPC Mark - Houwink constants (K and a) of PPO in chloroform were calculated at 250C.