Bazı benzimidazol türevlerinin florimetrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of fluorimetric properties of some benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 178189
  2. Yazar: MUZAFFER ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bis-benzimidazol bileşikleri, antifungal, antihelmintik, antivirus, antikoalugant ve antienflamatuar aktiviteleri gibi önemli farmakolojik aktiviteler de gösterirler. Parasitik canlılar tarafından sebep olunan insan enfeksiyonları,dünyada en önemli sağlık sorunlarından birini temsil ederler ve çok önemli bir ekonomik etkiye sahiptir. Son yirmi yıldan fazladır,insan enfeksiyonlarının çoğunun tedavisi için ilaçların keşfi ve geliştirilmesinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Benzimidazoller,bağırsak yolu nematotlarına(parazitlerine) karşı geniş spektrumlu bir aktiviteye sahip olan geniş bir antihelmintik ilaç ailesidir.Ayrıca , benimidazol türevleri antiviral türevleri ilaçlar ve korozyon yavaşlatıcısı olarak da kullanılmaktadır.Bu çalışmada çeşitli benzimidazol türevlerinin floresans özellikleri üzerine çözücünün etkisi, farklı polarite ve proton verme kabiliyetine sahip bir seri çözücüde, oda sıcaklığında çalışıldı. Bu amaçla bu maddelerin emisyon spektrumları dioksan, metanol, etanol, asetonitril, toluen, n-hekzan, dmf, kloroform, dmso, ultra saf su da spektroflorimetrede uyarma dalga boyu değiştirilerek uyarma ( ? ex) and emissyon dalga boyları ( ? em) tayin edildi ve bu çözücülerde substituent etkileri tartışılarak diğerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Benzimidazole derivatives have received much attention and have been extensively studied because of their various pharmacological activities . A number of benzimidazole derivatives are known to possess versatile pharmacological activities, such as antibacterial, antifungal, anthelmintic, antiallergic, antineoplastic, local analgesic, antihistaminic, vasodilative, hypotensive and spasmolytic activities .In this study, the substituent effect on fluorescence properties of some bis-dibenzimidazole derivatives have been studied at room temperature in a series of solvents with different polarities and proton-donating abilities. For this purpose, emission spectra of these compounds in dioxane, methanol, ethanol, chloroform, N,N-dimethyl sulphoxide, N,N-dimethyl formamide, acetonitrile, hexane, toluene and water were measured by changing excitation wavelengths and then fluorescence intensities at excitation ( ? ex) and emission wavelengths ( ? em) were determined in these solvents and the substituent effects were discussed and compared with each other