Silajlık mısır çeşitlerinin önemli tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of important agronomical and quality characters in silage maize cultivars
  1. Tez No: 178256
  2. Yazar: YUSUF ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, 2006 yılında Konya ekolojik şartlarında, at dişi mısır çeşitlerinin silaj verimi ve kalite ile ilgili özelliklerinin incelenerek, bu ekolojiye uygun yüksek verimli ve kaliteli silaj mısır çeşitlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. ?Tesadüf Blokları? deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, 24 at dişi mısır çeşidi kullanılmıştır.Araştırmada silaj verimleri 6795 kg /da (CP-81) ? 10348 kg/da (Lacasta), bitki boyları 298 cm (Lacasta) ? 341 cm (CP-91), bitki ağırlıkları 851 g ( CP-81) -1444 g (CP-91), yaprak sayıları 13.00 adet (Lacasta, ZP-677) ? 18.46 adet (CP-91), yaprak alanları 716.93 cm² (Cadiz) ? 965.41 cm² (CP-91) , yaprak oranları %12.7 (ZP-677) ? %20.5 (CP-91), yaprak ağırlıkları 126.33 g (ZP-677) ? 297.66 g (CP-91) , yaprak genişlikleri 10.70 cm (OSKK-644) ? 12.86 cm (C-955) , yaprak uzunlukları 81.73 cm (Cadiz) ? 108.16 cm (Arifiye) , sap ağırlıkları 394.00 g (Ada- 523) - 699.33 g (Arifiye), sap çapları 22.89 mm ( Turtop) ? 29.62 mm (CP-91), sap oranları % 44.93 (Lacasta) - %56.20 (Arifiye) , ilk koçan yükseklikleri 114.40 cm (Lacasta) ? 187.33 cm (Arifiye) , koçan ağırlıkları 282.33 g (CP-81) ? 453.66 g (CP-91) , koçan oranları % 28.6 (Arifiye) - % 38.2 (DKC-6842) , kuru madde verimleri 1998 kg/da (CP81) ? 3028 kg/da (King) , kuru madde oranları % 24.40 (P-31Y43) - % 32.10 ( OSSK-659) , protein oranları % 4.68 ( Lacasta) - % 6.87 (CP-81) arasında değişmiştir.Bu araştırma sonucunda ?Lacasta?, ?Dracma?, ?C-955?, ?CP-91?, ?King?, ``Truva'', ``Doge'', ``Dako-743'' çeşitleri verim ve kalite yönünden Konya ekolojik şartlarında yetiştirilebilecek uygun silaj mısır çeşitleri olarak ön plana çıkmışlardır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to determine the silage maize cultivars can be grown for silage yield grain and quality under Konya ecological conditions, examining the silage yield and quality components of maize cultivars in 2006. In this research which arranged in the ? Randomized Complete Blocks Experimental Design? with three replications, and 24 dent corn cultivars were used as materialIn this research, has been changed silage yield, from 6795 kg /da (CP-81) to 10348 kg/da (Lacasta), plant height from 298 cm (Lacasta) to 341 cm (CP-91), plant weight from 851 g ( CP-81) to 1444 g (CP-91), leaf number from 13.00 (Lacasta , ZP-677) to 18.46 (CP-91), leaf area from 716.93 cm² (Cadız) to 965.41 cm² (CP-91), leaf percent from 12.7 % (ZP-677) to 20.5 % (CP-91), leaf weight from 126.33 g (ZP-677) to 297.66 g (CP-91), leaf width from 10.70 cm (OSKK-644) to 12.86 cm (C-955), leaf lenght from 81.73 cm (Cadız) to 108.16 cm (Arifiye), stem weight from 394 g (Ada- 523) to 699.33 g (Arifiye), stem diameter from 22.89 mm ( Turtop) to 29.62 mm(CP-91), stem percent from 44.93 % (Lacasta) to 56.20 % (Arifiye), first ear height from 114.40 cm (Lacasta) to 187.33 cm (Arifiye), ear weight from 282.33 g (CP-81) to 453.66 g (CP-91), ear percent from 28.6 % (Arifiye) to 38.2 % (DKC-6842), dry matter yield from 1998 kg/da (CP-81) to 3028 kg/da (King), dry matter rate from 24.40 % (P-31Y43) to 32.10 % (OSSK-659), protein rate from 4.68 % (Lacasta) to 6.87 % (CP-81). In this research was recommended that ?Lacasta?, ?Dracma?, ?C-955?, ?CP-91??, ?King?,``Truva??, ``Doge??, ``Dako-743??, maize varieties can be grown for high silage yield and quality under Konya ecological conditions.