Ankara keçilerinin rapd-pcr yöntemi ile dna parmak izlerinin belirlenmesi
The determination of DNA fingerprinting of Ankara goats by rapd-pcr method
- Tez No: 178268
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada amaç, RAPD-PCR yöntemini kullanarak Ankara keçilerinde genetik polimorfizmi belirlemektir. Bireysel genotiplerin analizi genetik benzerlik, polimorfizm ve heterozigotluk gibi populasyon içi genetik parametrelerin anlaşılması için bilgi sağlamıştır.RAPD-PCR yöntemi, 50 baş Ankara keçisi için toplam 8 farklı primer kullanılarak çalıştırılmıştır. Tüm primerlerin kullanılmasıyla toplam 1847 bant değerlendirilmiştir. Bütün RAPD bantları 200-3000 bç aralığında tespit edilmiştir. RAPD-PCR kullanarak Opm10 primeri ile toplam 345 DNA fragmenti elde edilirken, Ra59 primeri ile 113 DNA bandı elde edilmiştir. Toplam 62 fragmanın 57'si polimorfik, 5'i ise monomorfik bulunmuştur. Ortalama heterezigotluk oranı 0.3038 ? 0.1582 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine the genetic polymorphism within Ankara Goat by using the Ramdomly Amplified Polymorphic DNA (RAPD) method. Analysis of individual genotypes provided information for understanding within population genetic parameters such as genetic similarity, polymorphism and heterozygosity.RAPD-PCR was employed by using a total of 8 different primers for 50 goats. A total of 1847 DNA bands were evaluated. All the RAPD bands were determined to be between 200-3000 bp in size. The RAPD-PCR using primer Opm10 resulted 345 DNA fragments. On the other hand, the RAPD-PCR using primer Ra59 resulted 113 DNA fragments. From 62 fragments 57 were polymorphic and 5 fragments were monomorphic. The avarage expected heterozygosity was estimated as 0.3038 ? 0.1582.