3,4-dihidro-2(sübstitüemetil)fenil-7-metil-5H-pirano(3,2-c) piridin-5(6H)-on'ların sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
Synthesis of the 3,4-dihydro-2(substitütedmethyl)phenyl-7-dimethyl-2H- pyrano (3,2-c) pyridine-5-one's and the determination of its structure by spectroscopic methods
- Tez No: 84472
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, 3,4-Dihidro-2-Hidroksi-2,7-Dimetil-5H-pirano [3,2-c] piridin- 5(6H)-on'un (141), stiren ile ters elektron gereksinimli Diels-Alder reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda beklenen 3,4-Dihidro-2-fenil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5(6H)-on'un(161) oluştuğu ve spektroskopik verilerin maddenin yapısıyla uyum içinde olduğu anlaşılmıştır. 3,4-Dihidro-2-hidroksi-2,7-dimetil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5(6H)-on'un (141), 2-metilstiren, 3-metilstiren, 4-metilstiren ile reaksiyonlarından, karşı gelen 3,4-Dihidro- 2(Sübstitüe-metil) fenil-5H-pirano [3,2-c] piridin-5(6H)-on'lar sentezlenmiştir. Sentezlenen 3,4-Dihidro-2(Sübstitüe-metil) fenil-5H-pirano [3,2-c] piridin- 5(6H)-on'un yapıları İR, UV, 'H-NMR ve ' 'C-NMR spektrumları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the reverse-electron demanded Diels-Alder reaction of 3,4-Dihidro- 2-hydroxy-2,7-dimethyl-2H-pyrano[3,2-c]pyridine-5-one (141) with styrene was realized. At the and of the reaction, it was understood that the expected 3,4-dihidro-2- phenyl-2H-pyrano[3,2-c]pyridine-5(6H)-one (161) was formed and spectroscopic data were consistent with its structure. From the reaction of 3,4-dihydro-2-hidroxy-2,7-dimethyl-2H-pyrano [3,2- c]pyridinc-5(6H)-onc (141) with 2-, 3-, 4- methylstyrcnc the corresponding 3,4- dihydro-2(substitutedmethyl)phenyl-2H-pyrano[3,2-c]pyridine-5(6H)-one (1 62, 1 63, 164) derivatives were synthesised. The structures of the 3,4-dihydro-2(substitutedmethyl)phenyl-2H-pyrano[3,2- c]pyridine-5(6H)-one were clarified with IR, UV^H-NMR and 13C-NMR spectrums.