Farklı mısır olum grupları ve hasat tarihlerinde verim, verim öğeleri ile besin değerleri ve aflatoksin düzeylerinin belirlenmesi
The determination of aflatoxin levels, yield, yield parameters and nutrient values in different corn maturities groups and different harvest dates
  1. Tez No: 178301
  2. Yazar: MÜCAHİT KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, 2006-2007 yıllarında Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde ?Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine? göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada üç hibrit mısır çeşidi (DK-585/FAO 500, OSSK-602/FAO 600, PR31G98/FAO 700) kullanılmış ve 4 farklı tarihte (15 Kasım, 2 Ocak, 15 Şubat ve 30 Mart) hasat yapılmıştır. DK-585 çeşidi hem ilk hasatta diğer çeşitlerden daha az neme sahip olması hem de kısa sürede emniyetli depolama seviyesine ulaşması ile öne çıkmıştır. Buna karşılık en geçci çeşit olan PR 31G 98 yüksek tane nemine sahip olmasına rağmen üçüncü ve dördüncü hasat dönemlerinde diğer çeşitlere göre daha hızlı nem kaybetmesiyle dikkat çekmiştir. Protein içeriğiyle, tane verimi arasında ve protein ile nişasta oranı arasında negatif bir değişim görülmüştür. Ayrıca tanede tespit edilen yağ ve şeker oranları paralellik göstermektedir. Yağ oranı yüksek olan çeşidin şeker oranı da yüksek olmuştur. Araştırmada, yapılan analizlerin hiçbirinde tespit edilebilir düzeyde (0.3 µg/kg) aflatoksin belirlenmemiştir. Bu araştırmanın neticelerine göre, Konya bölgesine yaygın olarak kullanılan hasat işleminin kış aylarına bırakılması uygulamasının aflatoksin oluşumu ve tane kalitesi açısından olumsuz bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Ancak bu sonuçların teyit edilip kesin bir kanaate ulaşılması için bu araştırmanın birkaç yılda ve farklı lokasyonlarda tekrarı gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Bahridağdaş International Agricultural Research Institute in 2006-2007. The trial was arrenged with respect to ?Randomized Complete Block Experimental Design as Split Plots? with 3 replications. In the research, cv; DK-585 (FAO 500), OSSK-602 (FAO 600) and PR 31G 98 (FAO 700) were used as material and harvested in four different times (November 15, January 2, February 15 and March 30). Cv. DK-585 had least grain moisture in first harvesting time and reached to suitable grain moisture soon for safety storage. The latest cv. PR 31G 98 which had highest grain moisture, dried down faster than others in third and fouth harvestin times. It was shown that a negative change between grain yield and protein ratio and between protein ratio and starch ratio. Oil and sugar contents in the grain showed parallel changes. Varieties with high oil content in the grain had also high sugar content in the grain. In the research, it was shown that grain samples hadn?t aflatoxin in dedection limit (0.3 µg.kg-1). According to the results, harvesting in winter?s months had no effect on formation of afflatoxin in the grain and grain qulaitiy, negatively. To be sure of these results and reach a certain and right opinion, it could be suggested tahat this research should be repeated in different locations and years.