Her tekerleğin uzaktan kumandalı münferiden kaldırılabildiği araç kaldırma sistemlerinin tasarımı
Vehicle lift system design independent for per wheel with remote control
- Tez No: 178393
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÜNSAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, otomobillerde her tekerleğin bağımsız olarak kaldırılabileceği hidrolik bir sistem uzaktan kumandalı olarak dizayn edilmistir.Protottip tasarim Toros marka Renault bir araca uygulanmıştır. Hidrolik silindirler, aracın şasi ve askı donanımına her bir tekerlek için bağımsız olarak montaj edilmiştir. Hidrolik güç ünitesini tahrik etmek icin 12V DC kullanilmistir.Selenoid valf, uzaktan kumanda ile kumanda edilerek sistem çalıştırılmıştır.750USD sistem maliyetinin makul oldugu kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a hydraulic system controlled by a remote-control has been designed to lift the automobile wheels independently.Prototype design has been applied to a Toros model Renault automobile. The hydraulic cylinders were fitted under the chassis and suspensions which are independent for per wheel. A 12V DC was used to drive the hydraulic power unit. Selenoid valve was controlled by a remote-controler.The cost of the project 750$ can be considered as justified.