Çumra Şeker Fabrikası ekserji analizi
Exergy analys of Cumra Sugar Factory
  1. Tez No: 178392
  2. Yazar: BURAK TÜRKÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dünyada enerji kaynaklarının sınırlı olması ve işletmeler için enerji maliyetinin en büyük girdilerden birisi olması nedeniyle, enerjinin verimli kullanılması çok önemlidir. Böylelikle hem üretim maliyetlerinde düşme sağlanacak, hem de çevreye verilen zararlar en aza indirgenecektir.Bu çalışmada, Çumra Şeker Fabrikası şeker üretim süreci sürekli akışlı açık sistem olarak kabul edilerek termodinamiğin ikinci kanununa göre analiz edilmiştir. Analizlerin detaylı olması için fabrika 7 farklı kısma bölünmüştür. Veriler fabrikanın 2006/2007 yılı kampanya ortalamalarından alınmıştır.Çalışmanın neticesinde sistemdeki önemli kayıplar sayısal olarak ortaya konmuş ve prosesin tamamındaki toplam tersinmezlikler %85,8 olarak bulunmuştur. Süreçteki meydana gelen en büyük tersinmezlik %70,4'lük oranla enerji üretim ünitesine aittir.
Özet (Çeviri)
It is very important to use the energy profitably due to the limitation of energy sources and high cost of energy for the producers. By this way, both production cost will be decreased and the harmfull effect to the environment will be declined.In this study, sugar production stages of Çumra Sugar Factory is accepted as continuous flow open system and analyzed according to the second law of thermodynamic. Factory has been divided 7 different parts in order to obtain detail analysis results. Data?s has been taken from the 2006-2007 campaign average results.As a result, the important losses at the system have been presented as quantitatively and it was determined that total irreversibility for the process is 85,8%. The biggest irreversibility at the process is with %70,4 belong to power generation unit.