Ferrosen bulunduran bazı tiyofasfanat türevlerinin elektrokimyasal davranışlarının ve yüzey adsorbsiyonlarının incelenmesi
The investidation ofb electrochemical behavior and surface adsorption of some thiophosphanate derivatives bearing ferrocene
  1. Tez No: 178413
  2. Yazar: ABDÜLKADİR İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, zwitterionic (O?fenilamonyum) ferrosenilditiyofosfonatın sulu ve susuz ortamda Camsı Karbon elektrot (GC) yüzeyinde elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri tekniği ile incelenmiştir. Sulu ortam çalışmalarında farklı pH'larda Britton Robinson (BR) tamponu kullanılırken, susuz ortam çalışmalarında asetonitrilde (ACN) 0.1 M olacak şekilde hazırlanmış tetrabütilamonyum tetrafloraborat (TBATFB) çözeltisi tercih edilmiştir. Yüzey modifikasyon deneyleri -0.1/+0.6 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında, 30 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Her iki ortamda da elde edilen yüzeylerin dönüşümlü voltametri tekniği ile redoks problar varlığında elektrokimyasal olarak ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi tekniği ile spektroskopik yüzey karakterizasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behavior of zwitterionic (O?phenylammonium) ferrocenyldithiophosphonate on the Glassy Carbon (GC) electrode surface in aqueous and non?aqueous media were determined with cyclic voltammetry. While in the experiments of aqueous media, Britton Robinson (BR) in different pHs was used, in non?aqueous experiments tetrabutylammonium tetrafluoroborat (TBATFB), that was prepared in acetonitril (ACN) as 0.1 M, was chosen. Surface modification experiments were realized in -0.1/+0.6V potential range at 100 mV/s as 30 cycle. For both of the media, electrochemical characterization was made in the presence of redox probes with cyclic voltammetry and spectroscopic characterization was realized with electrochemical impedance spectroscopy