Suyun hidrojen bağı ve özellikleri
Hydrogen bonding and properties of water
- Tez No: 178457
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL UFUKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Science and Technology, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son yıllarda deneysel tekniklerde meydana gelen olumlu gelişmeler suyun yapısı ve hidrojen bağı ile ilgili özelliklerini ilk kez ayrıntılı biçimde ve önceki bilgilerden farklı olarak ortaya koydu. Bu bilgiler önceki bilgilerle çelişen ve tartışmalı bazı sonuçları ortaya koyması açısından büyük öneme sahiptir. Suyun ilk koordinasyon kabuğu içindeki moleküler düzenlemeler X-ışınları soğurma spektroskopisi ve X-ışınları Raman spektroskopisi ile belirlenebildi. Yakın zamanda X-ışınları soğurma spekroskopisi ile ilgili pek çok deney hidrojen bağının şekillenimi, spektral özellikleri ve hidrojen bağının yapısını ayrıntılı biçimde ortaya koydu. Bu çalışmanın amacı ortaya çıkan yeni bilgiler ışığında suyun ve hidrojen bağının yeni fiziksel ve kimyasal özelliklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in experimental techniques have shown directly for the first time, confirming a controversial prediction of great importance to understanding water and hydrogen bonds in water. X-ray absorption spectroscopy and x-ray Raman scattering were used to probe the molecular arrangement in the first coordination shell of liquid water.In recent years, a number of x-ray absorption spectroscopy (XAS) and related experiments have begun to characterize the H-bond structure in detail by assigning the observed spectral features to specific H-bonding configurations. The aim of this study to investigate new unique chemical and physical properties of liquid water and hydrogen bonding.