Değişik ambalaj tiplerinin hicaznar çeşidinin soğukta muhafazası üzerine etkileri
The effect of different packing types on the cold storagehicaznar pomegranate
- Tez No: 178471
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Adana koşullarında yetiştirilen, Streçfilm (Kalınlık 12µ) ve MAP (Kalınlık 8µ) ile kaplanan Hicaznar çeşidinin normal atmosfer koşullarında 6 ay soğukta muhafazası ve 15 gün raf ömrü incelenmiştir.Araştırma sonucunda denemeye alınan Hicaznar çeşidinde, ambalajlama kontrole göre daha iyi muhafaza olanağı sağlamıştır. Görsel kalite ve mantarsal nedenli bozulmalar göz önüne alındığında MAP uygulaması yapılan meyvelerde 1. yıl 3 ay, 2. yıl 2 ay, Streçfilm uygulaması yapılan meyvelerde 1.yıl 4 ay 2. yıl 3 ay muhafaza edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the storage in cold under normal atmospheric condition for 6 months and 15 days shelf life of packed with streched film (Thickness 12µ) and MAP (Thickness 8 µ) Hicaznar pomegranate variety grown in Adana condition has been investigated.Experimental results showed that Hicaznar pomegranate covered by streched film and MAP produced better storage conditions compared to uncovered fruits. In terms of fungal disorders and visual quality, the storage time without losing fruits quality was 3 months in the first year but it was 2 months in second year with MAP application. On the other hand the storage time was determined as 4 months in first year and 3 months in second years with streched film aplication.