Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkelerine yaş meyve - sebze ihracatı ve Avrupa Birliği çevre politikalarından kaynaklanan teknik engeller
Turkey's fresh fruit and vegetable export to EU countries and technical barriers to result from EU's enviromental policies
  1. Tez No: 178472
  2. Yazar: SERVET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tarım sektörü, insanların beslenmesiyle doğrudan ilgili olduğundan ülkeler için stratejik önemini korumuştur. Özelikle II. Dünya Savaşı sonrasında ülkeler korumacı bir yol izlemişlerdir. WTO/GATT görüşmelerine bağlı olarak son yıllarda gümrük tarife oranlarında büyük düşüşler olmuştur. Ancak rekabet gücü yüksek olan ürünlerin ithalatını kısıtlamak amacıyla teknik engel uygulamalarında artışlar görülmüştür. Sağlık, güvenlik, çevre ve tüketicinin korunması gibi haklı gerekçelere dayandırılması ve tespitlerinin son derece güç olması bu artışı daha da hızlandırmaktadır. Ülkemiz dışsatımında ve dışalımında en büyük paya sahip olan AB, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağıdır. Türkiye yaş meyve-sebze ticaretinin büyük kısmını AB ülkeleri ile gerçekleştirmektedir. AB gibi gelişmiş ülke veya ülke gruplarında tüketici bilinci gelişmektedir. Bu nedenle tüketiciler söz konusu ürünlerin bazı özellik ve standartlara sahip olmasını istemektedirler. Bu çalışmada Türkiye'nin AB'ne yaş meyve ? sebze ihracatı ve ihracatta karşılaştığı engeller ile bu engellerin aşılması için uyulması gereken kurallar incelenmiştir. Bu kapsamda yaş meyve sebze ihraç eden firmalarla anket yapılmıştır. AB'ne ihracatta karşılaşılan engeller; çevre, insan sağlığının korunması ile ilgili engeller ve miktar kısıtlamalarıdır. Firmaların bu engelleri aşması için bazı sertifika ve standartlara sahip olması, söz konusu ülkelerce istenmektedir. En çok istenen sertifika EurepGAP olmaktadır. Firmaların önemli kısmının bu sertifika ve standartlara sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has an important sector for countries because of it?s connection with people?s nourishment. When the second world war finished, the countries had followed a way which was protected. Non-Tariff Barriers have increased in recent years because of the restriction on importing while customs tariffs have been decreasing related to WTO meetings. Those barriers are based on health, security, environment and consumer protection. EU has got important share at Turkey?s import and export. EU is the major trade partner of Turkey. Turkey is realizing with EU the fresh fruit and vegetables important share of trade. Conscious of consumer are developed at like EU countries or country groups. Because of this consumers want to have some special and standarts of goods. In this work Turkey?s export of fresh fruit and vegetable to EU and which is Turkey non tariff barriers at export and for over came these barriers rulos which are should follow will inspect. Poll had to taked with firms which are fresh fruit and vegetables exporting. Barriers when Turkey?s exports with EU are barriers of environmental, human healty and restrict of parts. For pass these barriers the firms must have some certificates and standards. EurepGAP certificate which is important. Important parts of firms have these certificates and standards.