Adana'da kebap yemeği kültürünün yeme içme mekanlarına yansıması
The reflection of kebap meal culture to eating and drinking spaces in Adana
- Tez No: 178481
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Uluslararası alanda Türk mutfağının simgelerinden biri olan Adana kebabı yemeği; ülkemizde kültürel bir değer haline gelmiştir. Adana kebabı yemeğinin üretildiği ve sunulduğu ticari amaçlı yeme içme mekanlarının tasarımlarına katkı sağlayacak bir çalışma bulunmamaktadır. Adana kebabının üretildiği ve sunulduğu mekanların oluşumunda çeşitlenme ve mimari yaklaşımında özensizlik olduğu görülmektedir. Ürün kadar üretildiği ve tüketildiği mekanların da önemli olduğu düşünülerek yapılan bu çalışmada; Adana kebabı üreten ve hizmet olarak sunan birimler, mimari açıdan incelenmiştir. Mekanların; zaman içerisindeki gelişimleri, kent dokusu içerisinde çevre ve kullanıcı grubuna göre şekillenişleri ve mekan oluşumları araştırılmış ve sorunları saptanmaya çalışılmıştır. Adana kebabı üretilen ve tüketilen ticari amaçlı mekanların, mimari tasarım kararlarına çözümlemeler getirilerek, bu mekanların günümüz çağdaş ızgara et restoranlarına uygunluk şartları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The kebap meal of Adana which is a symbol of Turkish cuisine at international arena, becomes a cultural value of our country. There are no study which contributes to designing of production and presantation areas. It has been seen that the assortment and inattentive architectural approach of the production and presantation areas. During this study; production and eating areas for Adana kebap, have been observed from the architectural point of view by thinking about the production and eating areas as important as the product. Evolution of the places, how they are formed in urban texture with respect to both their surroundings and their users and also architectural plans of these places, have been researched and problems have been appointed. Getting analysis to the architectural design desicions of the producing and eating commercial areas of Adana kebap, the adaptation conditions to today s contemporary roast meat restaurants have been researched.