Peroksit düzeyi farklı yağ içeren rasyonlara likopen katkısının etlik piliçlerde büyüme performansı, kan metabolitleri ve karkas ölçütleri üzerine etkileri
Influence of lycopene supplementation to diets containing oxidized oil on growth performance, blood metabolites and carcas characterictes of broilers
  1. Tez No: 178490
  2. Yazar: AHMET OLĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LADİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, peroksit düzeyi farklı yağ içeren rasyonlara likopen katkısının etlik piliçlerde büyüme performansı, kan metabolitleri ve karkas ölçütleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bir haftalık 80 erkek etlik civciv (Ross-308), herbiri 20 hayvandan oluşan dört yemleme grubuna ayrılmışlardır. Hayvanlar beş hafta süreyle bazal rasyon (kontrol grubu), peroksitli (6.0-8.0 meq/kg) yağ içeren, 400 mg/kg Likopen (%0.8 likopen içeren Lyc-O-Mato®) içeren, 400 mg/kg Likopen+peroksitli (6.0-8.0 meq/kg) yağ ilaveli rasyonlarla beslenmişlerdir.Deneme sonu itibariyle peroksit düzeyi farklı yağ içeren rasyonlara likopen katkısının etlik piliçlerde yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı, abdominal yağ birikimi ve karkas ağırlığı üzerine etkisi olmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to determine the effect of lycopene supplementation to diets containing oxidized oil on performance, carcass and some blood parameters of broilers. One week old male chicks (Ross-308) were divided 4 treatments groups containing 20 birds each. The birds were fed basal diets (control), 6.0-8.0 meq/kg oxidized oil, 400 ppm Lycopene (%0.8 lycopene including Lyc-O-Mato®) and 6.0-8.0 meq/kg oxidized oil+400 ppm Lycopene supplemented diets for 5 weeks period.The results showed that oxidized oil inclusion and supplemental lycopene did not have significant effects on feed intake, body weight, feed efficiency, abdominal fat deposition and carcass weight. However liver weight was increased by supplemental lycopene.Thiobarbituric acid levels in the mass tissue and skin were lower in the group receiving supplemental lycopene. Plasma triglyceride concentration was increased by supplemental lycopene. Total antioxidant capacity in the plasma was higher in the group receiving supplemental lycopene, while lipid peroxidation content in the plasma was increased by dietary oxidized oil.The results obtained in the present study suggests that lycopene supplementation to diets containing oxidized oil had significant effects on broilers antioxidant capacity and lipid peroxidation level and, lycopene supplementation could have a potential to improve immune response.