İki farklı balık çiftliğinden örneklenen Clarias gariepinus ve Cyprinus carpio'nun solungaç, kas ve karaciğer dokularında bakır, çinko, demir, krom, kurşun ve kadmiyum düzeyleri
Determination of copper, zinc, iron, chromium, lead and cadmium levels in gill, muscle and liver tissues of Clarias gariepinus and Cyprinus carpio sampled from two different fish farms
  1. Tez No: 178491
  2. Yazar: ÇAĞLAR TİMOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada Adana ili Karataş ilçesi Tuzla beldesi ile Mersin ili Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer alan su kaynakları farklı iki yetiştiricilik çiftliğinden örneklenen C. gariepinus ve C. carpio türlerinin karaciğer, kas ve solungaç dokularındaki Zn, Pb, Cu, Cr, Cd ve Fe düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Araştırma 2005 yılında belirlenen istasyonlarda Temmuz ? Eylül ayları arasında örneklemeler yapılarak yürütülmüştür. Doku ağır metal düzeylerinin belirlenmesinde spektrofotometrik yöntemler (ICP-AES) kullanılmıştır.Metal düzeyleri bakımından dokular arasındaki ilişki her iki türde karaciğer > kas > solungaç şeklinde olurken, incelenen türler arasında ise C.carpio > C.gariepinus şeklinde olmuştur. Tuzla istasyonu örneklerinin karaciğer ve solungaç dokularında demir dışında incelenen metallerin Silifke istasyonu örneklerine oranla yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlar belirlenen istasyonlarda kullanılan suların, anılan türler ve incelenen metaller dikkate alındığında, temiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the levels of Zn, Pb, Cu, Cr, Cd and Fe levels in liver, muscle and gill tissues of Clarias gariepinus and Cyprinus carpio and sampled from two different fish farms in Tuzla (Karataş) and Silifke (İçel) having different water sources.Samplings were carried out between July 2005 and September 2005. Spectrophotometric methods (ICP-AES) were applied in determination of heavy metal levels of the tissues studied.The relationship in heavy metal levels among the tissues was liver > muscle > gill in both species and C.carpio > C.gariepinus among the species. The heavy metal levels of liver and gill tissues of Tuzla samples were higher than that of Silifke samples in all metals except iron.Water sources of both stations can be regarded as clear considering the species, tissues and metals studied,