Farklı bitim (apre) işlemlerinin kumaş rengine olan etkisinin incelenmesi ve uygun tahmin modellerinin geliştirilmesi
Investigation of the effect of the different finishing processes to the color of the fabric and establishing of suitable prediction models
- Tez No: 178508
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tez kapsamında, boyalı kumaşların CIELab değerlerine, çeşitli kimyasal apre uygulamaları ve bunların bazı çalışma parametrelerinin etkisi ile oluşturdukları renk farkı değerleri tespit edilmeye ve daha sonra farklı yöntemler kullanılarak tüm bu renk değerlerinin tahminine çalışılmıştır. Burada apreye bağlı renk değişiminin önüne geçilmesi için değişimi önceden bilebilmek amaçlanmıştır.Bu amaca yönelik olarak BERDAN Tekstil İşletmelerinde boyanarak alınan numunelere, Ç.Ü. alt yapısı kullanılarak apre işlemleri uygulanmış ve renk değerleri ölçülerek kaydedilmiştir. Renk ölçümlerin RealColor 1.3, hesaplamalarda CHROMA CMY tercih edilmiştir. Daha sonra uygun girdiler ve ölçülen-hesaplanan çıktılar ile YSA ve lineer regresyon tekniği kullanılarak tahmin modelleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Tahmin modelleri 2106 veri üzerinden kurulmuştur. Regresyon modelleri için SPSS 15.0, YSA modelleri için ise NeuroSolutions 5.0 programları kullanılmıştır.Sonuç olarak kumaşa apre işlemi uygulanmadan yapısal özellikleri, boyama ve apre reçetesi ve orijinal L*, a*, b* değerleri bilinerek, apre sonrası CIELab değerleri ve süreçte meydana gelecek renk değişimleri tahmin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the content of thesis, it was tried to be determined the effect of different chemical finishing applications and their some working parameters on CIELab values of dyed fabrics and color differences value. And then these values have been tried to predict using different methods. In this situation, it was aimed to know the changing in advance in order to discourage the color changing which was related to finishing application.The finishing applications were applied using the substructure of the University of Cukurova to specimens which were dyed in BERDAN Textile Mills, and the color values were recorded. RealColor 1.3 and CHROMA CMY were preferred for measurement of color and calculations of color differences, respectively. And then prediction models were tried to be established with suitable inputs and measured-calculated outputs by artificial neural network (ANN) and lineer regression techniques. Prediction models were established using 2106 data. SPSS 15.0 and NeuroSolutions 5.0 were used for regression and ANN models, respectively.As a conclusion, before application of finishing processes, CIELab values and color changing could be predicted knowing structural properties, dyeing and finishing recipes and original L*, a*, b* values.