Koçaş Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen siyah alaca ineklerin bazı verim özelliklerinin fenotipik ve genetik parametrelerinin tahmini
Phenotypic and genetic parameters of some production traits of holstein friesian cows raised at the State Farm of Koçaş
  1. Tez No: 178529
  2. Yazar: MURAT DURNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, Koçaş Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Siyah Alaca ineklerin döl verimi özellikleriyle ilgili altı ve süt verim özellikleriyle ilgili üç özellik bakımından performansları incelenmiş, bu verimlere ait fenotipik ve genetik parametreler hesaplanmıştır.İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Buzağılama Aralığı (BA), Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS), Gebelik Süresi (GS), Servis Peryodu (SP), Laktasyon Süt Verimi (LSV), Laktasyon Süresi (LS) ve Kuruda Kalma Süresi (KKS) için sırasıyla 560.80±3.07 gün, 855.43±2.66 gün, 382.30±6.42 gün, 1.76±0.06 adet, 285.05±1.66 gün, 110.57±6.28 gün, 6937.63±109.46 kg, 320.51±3.29 gün ve 69.51±3.08 gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this researh, six reproductive and three milk yield traits were determined and genetic and phenotipic parameters were estimated for these nine traits in the Holstein Friesian cows reared at the State Farm of Koçaş in Aksaray (Turkey).The least squares means of first service age (FSA), first calving age (FCA), calving interval (CI), number of insemination per conception (NIPC), gestation length (GL), service period (SP), lactation milk yield (LMY), lactation length (LL), and dry period (DP) were 560.80±3.07 days, 855.43±2.66 days, 382.30±6.42 days, 1.76±0.06, 285.05±1.66 days, 110.57±6.28, 6937.63±109.46 kg, 320.51±3.29 days, 69.51±3.08 days and respectively. Heritabilities of these traits were 0.55±0.151, 0.69±0.162, 0.06±0.086, 0.04±0.062, 0.11±0.085, 0.21±0.000, 0.20±0.11, 0.078±0.007, and 0.34±0.000, respectively.