Siyah alaca ineklerde süt ve döl verimine ait fenotipik ve genotipik parametre tahminleri üzerine bir arastırma
A study on estimated of genetic and phenotypic parameters of milk and reproductive traits in holstein friesian cows
- Tez No: 382524
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TAPKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Koçaş Tarım İşletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca ineklerin süt ve döl verimi özellikleri incelenmiştir. Bu özelliklere ait fenotipik ve genotipik parametre tahminleri yapılmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalaması laktasyon süt verimi (LSV), 305 gün süt verimi (305GSV), laktasyon süresi (LS), kuruda kalma süresi (KKS), ilkine damızlıkta kullanma yaşı (İDKY), ilkine buzağılama yaşı (İBY), buzağılama aralığı (BA), gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS) ve servis periyodu (SP) için sırasıyla; 7046,18 kg, 6588,38 kg, 327,37 gün, 67,48 gün, 553,81 gün, 849,59 gün, 378,61 gün, 1,92 adet ve 105,67 gün olarak tespit edilmiştir. Yine aynı özelliklere ait kalıtım dereceleri ise sırasıyla; 0,25, 0,26, 0,07, 0,03, 0,30, 0,20, 0,02, 0,09 ve 0,11 olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, milk yield and repruductive parameters of Holstein Friesian cows raised at Koçaş State Farm were investigated. Average, lactation milk yield, 305 d milk yield, lactation length, dry period, first breeding age, first calving age, calving interval, number of insemination per gestation and service period weree found as, 7046,18 kg, 6588,38 kg, 327,37 d, 67,48 d, 553,81 d, 849,59 d, 378,61 d, 1,92 times and 105,67 d respectively. Also, estimated heritability values of same traits were as 0,25, 0,26, 0,07, 0,03, 0,30, 0,20, 0,02, 0,09 and 0,11 respectively.