Nohut ununun geleneksel erişte ve kuskus üretiminde kullanım imkanları üzerine bir araştırma
A research on the utilization of chickpea flour in traditional noodle and couscous production
  1. Tez No: 178530
  2. Yazar: BERAT DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN BİLGİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada erişte ve kuskusun besinsel, teknolojik ve duyusal özelliklerini geliştirmek için nohut ununun kullanımı araştırılmıştır. Erişte üretiminde çiğ ve pişmiş nohut unları, 5 farklı ikame oranında (% 10, 20, 30, 40 ve 50), yumurta katkılı ve katkısız olarak kullanılmıştır. Kuskus üretiminde ise, ıslatılan buğday bulguru tanelerinin üzeri 0:100, 25:75, 50:50, 75:25 ve 100:0 oranında çiğ nohut unu:buğday unu paçalı ile kaplanmıştır. Üretilen erişte ve kuskuslarda fiziksel, kimyasal, teknolojik ve duyusal özellikler belirlenmiştir. Erişte örneklerinde, nohut unu ikame oranı arttıkça parlaklık (L) değeri düşerken, sarılık (b) değeri artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to improve the nutritional, technological and sensory properties of erişte (noodle) and kuskus (couscous) by using chickpea flour. Raw and cooked chickpea flours at 5 different replacement ratios (10, 20, 30, 40 and 50 %) with and without egg were used in erişte preparation. In couscous production, raw chickpea flour: wheat flour blends with 0:100, 25:75, 50:50, 75:25 and 100:0 % ratios were used to cover bulgur surface. Some physical, chemical, technological and sensory analyses were made on erişte and couscous samples. In erişte samples, as the chickpea addition level increased, lightness (L) decreased and yellowness (b) increased.