Design and implementation of an ECG based emergency telediagnostic system
ECG tabanlı acil uzaktan tanı sisteminin tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 178610
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Kardiyoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışması taşınabilir elektrokardiyografi (EKG) aygıtlarıylaberaber kullanılacak dağıtık bir acil tanı sistemi için gerekliyazılımın tasarlanması ve geliştirilmesini içermektedir. Geliştirilen yazılım alınan sinyallerin işlenmesi için bir yardımcı DSPkütüphanesi, verilerin toplanması için bir merkezi veritabanı ve EKGkayıtlarının uzmanlar tarafından değerlendirilebilmesi için bir görüntülemearayüzünden oluşmaktadır. Sisteminbaşlıca amacı uzman hekimler (kardiyologlar) ile hastalar arasındakiuzaklığın en aza indirgenmesi ve bu sayede öncelikle akut miyokardinfarktüsü (AMİ) tanı süresinin olabildiğince kısaltılmasıdır. Böylecesemptomların başlangıcından tedaviye kadar geçen sürenin kısaltılmasıhedeflenmektedir. Bununla beraber, sistem başka kardiyolojik hastalıklarıntanısında da kullanılabileceği gibi, kalp hastalarının rutin gözetimiamacıyla da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims for the design and implementation of a software systemfor distributed emergency diagnosis to be used inconjunction with ambulatory electrocardiography (ECG/EKG) devices.The software consists of a Digital Signal Processor (DSP) helper library for processing andconditioning the ECG signals, a database for central data storage,and an expert user interface for ECG data evaluation.The system primarily aims to reduce the gap between patients and experts(cardiologists) and allows for the rapid diagnosis of acutemyocardial infarction (AMI), commonly known as heart attack.This will consequently decrease the time span between the onset of symptomsand treatment. However, this system can also be used for the diagnosis ofother forms of cardiovascular diseases, as well as a means ofroutine monitoring of cardiac patients.