Çukurova Üniversitesi yerleşkesi örneğinde görsel etki değerlendirme çalışmalarına metodolojik bir yaklaşım
A methodological approach in visual impact assessment work in occupation example of Cukurova University
  1. Tez No: 178621
  2. Yazar: MELİH TEMELLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmada, Çukurova Üniversitesi Yerleşkesi'nde, kullanım yoğunluğu yüksek ve üniversitenin sosyal dış mekan yaşamını yansıtan önemli mekanlar örneğinde, görsel etki değerinin saptanmasında kullanılabilecek bir yöntem geliştirmek amaçlanmıştır.Mekanların görsel değerlerinin araştırılmasında görsel öğelerinin tasarım ilkeleri ile bir araya getirilerek oluşturdukları görüntüler, mekan kompozisyonu içinde peyzaj bileşenleri düzeyinde değerlendirilerek mekanların görsel analizi, mevcut görsel etki değeri ve etki arttırıcı önerilerin oluşturulması sağlanmıştır.Oluşturulan yöntem ile mekanların mevcut görsel etki değerleri ile öneri etki değeri arasında %30 -33 arasında artış sağlanmıştır. Çalışmada hedeflenen en yüksek görsel etki değerine, her bir mekanlar düzeyinde %12-17 kadar yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a method which can be used in showing the intensity of usage being high an social outer places?life of university at the important place example the determation visual impacts?value has been aimed at occypational places of Çukurova univrsity.Views, visual elements being brought designing principle together in the research of visual values of the places, evalutd being at the level landscape elements in place composition the visual anaysis, visual impact value and suggestions increasing impacts has been gained to form.By using the method formed, an increase by % 30-33 has been created between the present visual impact value and suggestion impact value. It has been approached by % 12-17 to the highest visual impact value aimed at the work, at the each level of the places.