The design of the water-jet cutting machine, intensifier unit
Su jeti ile kesme makinesinin yoğunlaştırıcı tasarımı
- Tez No: 178622
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Su jeti sistemlerinin, özellikle endüstriyel alanda sağladıkları avantajlardan bazıları söyle sıralanabilir: kesim yelpazesinin çok geniş olması, istenen şeklin kolayca oluşturulabilmesi, takım aşınması probleminin olmaması, ısıl gerilmelere sebebiyet vermemesi. Bu avantajlardan dolayı, su jeti kesme sistemleri endüstriyel alanda giderek yaygınlaşmakta. Su jeti ile kesme işlemi için su basıncının yükseltilmesinde kullanılan araç yoğunlaştırıcıdır. Yoğunlaştırıcılar tek katlı olabildiği gibi çok katlı da olabilir. Tek katlı yoğunlaştırıcılarda malzeme sınırları dolayısıyla ekonomik bir şekilde 180 MPa basıncın üzerine çıkılamazken, çok katlılarda iç ve dış bölgelerde farklı nitelikteki malzemeleri kullanarak ultra-yüksek basınçlara çıkılabilmektedir. Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü laboratuarında öncelikle tek katlı ve 180 MPa çalışma basıncına sahip bir ilk örnek üretilmiştir. Ardından iki katlı bir ilk örnek üretilerek çalışma basıncın 300 MPa değerine çekilmek istenmiştir. Bu çalışmada bu son tasarlanan iki katlı yoğunlaştırıcının kontrollü şekilde seçilmiş malzeme cinslerine göre tasarın sınırları Mathematica® gibi matematiksel araçlar kullanılarak incelenmiş, cidar kalınlığı boyunca gerilmelerin dağılımı grafiklerle açıklanmış, temel kontrol parametrelerinin diğer parametrelerle ilişkileri incelenmiş, ve cidar kalınlıkları minimum malzeme kullanımı temel alınarak optimize edilmiş ve bu optimizasyon yöntemi de açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the advantages that the water-jet cutting systems provide in industrial area are: wide scale of cutting materials, any form can be cut easily, no tool change or wear, no thermal distortion. For these advantages water-jet cutting technology is getting spread in the industrial usage. The main part to intensify the water to the high pressures is the intensifier unit. Intensifier can be single layered as they can be double- layered or multi-layered. As 180 MPa is the upper pressure limit for the single layer intensifier due to the material properties based on material strength, the multi-layered intensifiers can withstand ultra high pressures. A single-layer prototype was produced in Mechanical Engineering Department Laboratory in The University of Çukurova which has the operating pressure of 180 MPa. Later a double-layer intensifier was produced to increase the operating pressure up to the 300 MPa. In this study, the design limits of the last prototype of intensifier was investigated according to the material, and optimum design criteria was found. Optimum design parameters and stress distributions along the radial axis were shown in graphs by using mathematical tools like Mathematica®. And the optimization method was explained briefly.