Long time stress relaxation of unfilled and filled amorphous networks under uniaxial tension
Tek yönlü çekmede dolgulu ve dolgusuz amorf ağların uzun süreli gerilim gevşemesi
  1. Tez No: 178699
  2. Yazar: HALUK KONYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF MENCELOĞLU, PROF. DR. BURAK ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı dolgulu ve dolgusuz ağların gerilme gevşemesidir. Bu amaçla, farklı dolgu oranlı ve çapraz bağlı numuneler hazırlandı. Gerilme gevşeme deneyleri evrensel çekme makinasında yapıldı. Denge halindeki amorf ağların modeli için kullanılan kaucuk elastisite modeli (Constrained Junction Model), amorf ağların gerilme gevşemesi için genişletildi. Dolgusuz kısım için, kauçuk elastisitesi modelinde düğüm noktalarına gelen kuvvetinin bir ölçüsü olan parametrenin çekilmiş exponansiyel forma uyduğu varsayımı yapılmıştır. Deneysel sonuçlar göstermiştir ki, dinamik kauçuk elastisitesi diye adlandırılan bu yeni model ile dolgusuz numunelerin Mooney eşzaman eğrileri ve gerilme gevşemeleri çok iyi yakalanmıştır. Dolgulu numuneler için, dolgu matrise eklendiğinde, denge ve denge dışı kuvvetlerin Guth ve Gold vizkosite ilişkisine uyduğu ikinci varsayımı yapılmıştır. Deneysel sonuçlar göstermiştir ki, dinamik kauçuk elastisitesi modeli dolgulu numunelerde Mooney eşzaman eğrilerini ve gerilme gevşemesini iyi derecede yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
The stress relaxation of amorphous filled and unfilled networks is the main objective of the present study. For this purpose, unfilled and filled samples having different cross-link densities and filler loadings were prepared. Stress relaxation tests were performed on a universal tensile test equipment. Constrained Junction Model, which is the model for the amorphous networks at equilibrium, was extended for the stress relaxation of the amorphous networks. For the unfilled section, it was assumed that the parameter which is the measure of the strength of the constraints in Constrained Junction Model follows the stretched exponential form. Experimental results showed that the new theory called Dynamic Constrained Junction Model can very well capture the isochronous Mooney plots and the relaxation of the stress for the unfilled samples. For the filled samples, the new theory was further extended with the second assumption that the phantom, equilibrium and non-equilibrium forces in the Dynamic Constrained Junction Model follow the Guth and Gold viscosity relation when fillers are added into the matrix. The experimental results showed that the Dynamic Constrained Junction Model can well capture the isochronous Mooney plots and stress relaxation of the networks in filled state.