Tasarım ve imalatı yapılan punta kaynak makinesinde nesne yönelimli işlem planlama sisteminin uygulanması
Object oriented system modeling based spot welding machine design and implementation
- Tez No: 178730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ile sanayide yaygın olarak kullanılmakta olan elektrik direnç kaynağı yöntemini verimli kullanmak amaçlanmaktadır. Bu düşünce çerçevesinde bir punta kaynak makinesi tasarım ve imalatı yapılarak, bu makine nesne yönelimli programlama mantığıyla bilgisayar kontrollü hale getirilmiştir.Sistem kaynak kalitesi, zamanı ve maliyetinde ciddi iyileştirmeler yapılabileceğinin göstergesi olmuştur.Çalışma, mekanik, pnömatik, elektronik, kontrol ve yazılımın bir birleşiminden oluşmuştur. Bu sistem tek bir mikrodenetleyici ile kontrol edilmekte ve tek noktadan merkezi bir kontrol ağı kurmayı mümkün kılmaktadır. Bilgisayar programı kolay anlaşılabilir ve görsel olarak hazırlanmıştır. Programdan seçilecek birkaç parametre ile sistem kaynak yapmaya hazır hale gelmektedir. Böylece ayar süreleri azalmakta, işçilik hataları en aza inmektedir.Sistem tasarımında, mekanik aksamdaki kayıpları en aza indirmek için minyatür arabalar tercih edilmiştir. Bu arabaların sürtünme katsayısı düşük ve hareket yeteneği yüksek olduğundan, triger kayış, kasnak sistemini step motorlar ile hareket ettirebilmek mümkün olmuştur. Step motorların tercih nedeni mikroişlemciler ile kolay kontrol edilebilmesidir.Yazılımda nesne yönelimli programlama kullanılmasından dolayı yeni özellikler eklenmesi de kolaydır. Kullanım sırasında ek özellik ihtiyaçları doğması durumunda basit işlemler ile kontrol sistemine eklenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this work we purpose to use electrical resistance welding, which used in industry very common, much effective way. According to this idea an electrical resistance welding is designed and produced, then this machine converted to computer controlled electrical resistance welding with object oriented programming.The system indicates welding quality, welding time and welding cost can seriously get better.The work combines mechanics, pneumatic, electronics, control and software. This system is being controlled with single microcontroller and makes possible a central control network from one point. The software is designed easy to understand and visual. With selecting several parameters the system gets ready for melting. With this way the setup time decreases and workman mistakes become minimum.In system design, miniature ball rail systems are chosen for decreasing the loss from mechanic parts. The cars have low friction coefficient and high ability of movement, so it makes possible to move trigger strap, tambour system with stepping motor. Stepping motors are chosen because it is easy to control with microcontroller.Because of using object oriented programming it is also easy to add new features. If additional features are needed while using the machine its easy to add the features with simple steps to control system.