Radon gazını ölçme metotları
Methods of radon gas measurement
- Tez No: 178748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Radon gazı kapalı ortam kirletici faktörü olarak insan sağlığı üzerinde ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır.Yaptığımız çalışmada Dumlupınar Üniversitesi Merkez kampüsü içerisinde bulunan Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Rektörlük binasına toplam 22 tane alfa duyarlı fotoğraf filmi yerleştirilmiştir. Bu filmler rastgele seçilen odalara yerleştirilerek, bir ay süre ile bekletildikten sonra toplanmıştır. Filmler kimyasal işlemlere tabi tutularak, her bir odadaki Radon gazının miktarının belirlenmesinde kullanılmıştır.Çıkan sonuçların sigara içimi, havalandırmanın yapılıp yapılmaması, filmlerin bırakıldığı ortamın hacmi ve zeminden yüksekliğinin radon gazı miktarında değişikliklere yol açıp açmadığı hakkında karşılaştırılmalar yapılmıştır. Sonuçlar sağlık örgütlerinin kapalı ortamlar için öngördüğü sınır limitleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların yüksek çıkması halinde ise alınması gereken önlemler hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Radon gas creates serious health affects on human health as the closed medium pollutant factor.In this work, 22 alpha sensitive photo films are placed in Faculty of Literature and Physical Sciences, Faculty of Engineering, Faculty of Economics and Administration, Faculty of Education and the Presidential Building in Dumlupınar University Central Campus. By exposing to chemical process, the films are used to find out the amount of Radon gas in every room.Comparisons about whether smoking, air conditioning, the volume and the height from the floor of the medium where the films are placed, causes change in the amount of radon gas had been made. The results are compared with limits for the closed mediums accepted by the health organizations. Information is given about the precautions to be taken in case of high results