Açık ocak işletmeleri için maden kapatma süreci ve örnek uygulamalar
Mine closure process for open pit mine operations and model practices
  1. Tez No: 178794
  2. Yazar: VOLKAN PUSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Madencilik faaliyetlerine bağlı olarak çalışılan bölgenin ekolojik ve topoğrafik özelliklerinin tahrip edilmesi, gerek sektörel, gerekse çevresel bakımdan çok büyük bir problem oluşturmaktadır. Bu çalışma, yer altı kaynaklarımızın ekonomik biçimde işletilirken, doğa tahribatının asgari düzeyde tutulabileceğinin, hatta madencilik faaliyetleri nedeniyle değişen doğal yapının eskisinden çok daha verimli ve çok daha zengin biçimde tekrar doğaya kazandırılabileceğini gösterebilmek amacıyla yapılmıştır.Dünya'da ve ülkemizde madencilik denince akla ilk gelen soru, doğa tahribatının ne derece büyük olacağı ve buna bağlı olarak ileride yaşanabilecek çevresel problemler olmaktadır. Özellikle ülkemizde madencilik kültürünün fazlaca gelişmemiş olması nedeniyle, konuya çok daha önyargılı biçimde bakılmaktadır. Bu durum çoğunlukla sivil toplum örgütleri ve yerel halkı madenciler ile karşı karşıya getirmekte ve bazen ülke ekonomisi açısından çok büyük değer taşıyan madenlerimizin işletilememesi bile söz konusu olabilmektedir.Ülkemiz yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin mineral potansiyeline sahiptir. Yeraltı kaynaklarımızın işletilebilmesi, hem ülke hem de çalışılan yörenin kalkınması açısından çok önemlidir. Bu sebeple madencilik faaliyetlerinin neden olduğu çevresel tahribatın bertaraf edilmesi ve yeraltı kaynaklarımızın değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca madenler, ülkemizin refah seviyesinin artmasında da önemli bir role sahiptir.Konu ile ilgili bilimsel araştırmalar devam etmektedir ve bu araştırmayı destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Damage to the ecological and topographical characteristics of a region where the work is performed due to mining activities constitutes a very grave problem in both sectorial and environmental sense. This study was conducted to demonstrate that damage to the environment can be kept at minimum while our underground resources are economically operated, furthermore, that the natural texture which has changed on account of mining activities can be recovered for the nature in a way that is much more efficient and much richer than before.The first question that comes to mind talking about mining in the world and in our country is how big the damage to nature shall be and the extent of environmental problems that can potentially emerge in the future because of that. Especially in our country, the issue is handled in a much more prejudiced manner since the mining culture is not very sophisticated. This situation creates an opposition between non-governmental societies, local people on the one hand side and miners on the other hand side; sometimes it may even bring about failures to operate our mines that are utterly valuable for the economy of the country.Our country has a quite rich mineral potential with respect to the underground resources. The ability to operate our underground resources is of great significance with respect to the development of not only the country but also the region where the work is performed. For that reason, it is necessary to dismiss the environmental damage caused by mining activities and to make use of our underground resources. Furthermore, the mines have an important role in elevating the prosperity level of our country.The scientific studies about the subject are underway and they support this study.