V-diyagramının klasik ve simülasyonlu fizikokimya laboratuar deneylerini öğrenme başarısına etkisi
Effect on the learning succes that physical chemistry laboratories experiments of the classical and simulationly V-diagrams
  1. Tez No: 178829
  2. Yazar: DERYA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE GÜLER AKGEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kimya derslerinde kullanılan öğretim yöntemlerinden biri olan laboratuvar yönteminin amacı, derste görülen teorik bilgiler ile laboratuvar çalışmalarında yapılan gözlemler arasında anlamlı ilişkiler kurarak kalıcı ve anlamlı öğrenmeye yardımcı olmaktır. V Diyagramları, laboratuvarlarda anlamlı öğrenmeyi sağlamak amacıyla kullanılabilecek öğretim stratejilerinden birisidir. Laboratuvar ortamında öğrenciyi ezbercilikten kurtarıp kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesini sağlar. Bu çalışmada, kimya öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinin fizikokimya laboratuvarı dersi deneylerinin raporlaştırılmasında V Diyagramı kullanımının öğrenme başarısına etkisi, geleneksel laboratuvar öğretim yöntemiyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin bilgisayar ortamında simülasyon şeklinde sunulan deneylere yönelik tutumları da bu çalışmada araştırılmıştır. Fizikokimya laboratuarı I dersi alan 56 öğrenciyi, deney grubu ve kontrol grubu olarak ayırabilmek için, mantıksal düşünme yetenek testi ve laboratuvar testi uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin analizi sonucu sınıf denk iki gruba ayrıldı. Deney grubunda V Diyagramı kullanımına yönelik laboratuvar yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel laboratuvar öğretim yöntemi kullanılmıştır. Veriler Chi-Square Testi ile analiz edilerek iki öğrenci grubunun başarısı karşılaştırılmıştır ve V Diyagramı kullanmaya yönelik laboratuvar öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilerin geleneksel laboratuvar öğretim yöntemiyle öğrenim gören öğrencilere göre daha başarılı olduğu saptanmıştır. Bir deney her iki gruba da simülasyon şeklinde uygulatılmış ve öğrencilerin tutumları gözlenmiştir. Yapılan gözlemler ve öğrencilerle yapılan bire bir görüşmelerde öğrencilerin simülasyon deneylere karşı olumlu sayılabilecek tutum sergiledikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of laboratory method which is an instruction system at chemistry lessons is relating the theoretical knowledges in lessons with the observation at laboratory studies to contribute stable connections and meaningful learning. V diagrams are one of the instruction strategy with a view to meaningful learning at laboratories. It supplies stable learning by saving the student from commit to memory at laboratory ambience. In this study, the effect of using V diagram to the success of instruction with traditional laboratory instruction method is matched for chemistry schoolmastering 3rd class students? lessons at the report of the physicochemistry laboratory. Also in this study, the behaviours of the students to the tests which are offered as a simulation at computer ambiance are explored. To seperate the 56 students as a test group and control group who are learning Physical chemistry laboratory, a thinking capability test and a laboratory test are practiced. As a result of the analysis from the tests, the classroom is seperated to equal groups. At the test group, a laboratory method intended in using V diagram and at the control group, traditional laboratory instruction method is practiced. The datas are analized with Chi-Square test; the success of two group students are matched and the students who are using V diagrams at laboratory instruction method are more successful according to the others. A test is practiced two group as a simulation and the behaviours of the students are watched. The observations and the reviews with the students are showed their affirmative behaviours to the simulation tests.