Sapanca gölünde fitoplankton biyoması ve bunu etkileyen fiziksel ve kimyasal faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 17887
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLER AYKULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Sapanca gölü fitoplankton biyoması ve biyoması etkileyen fizik sel ve kimyasal faktörler Kasım 1989 - Ocak 1991 tarihleri arasında in celenmiştir. Biyomas ölçümü, hücre sayıları tesbiti ve fotosentetik pig ment yoğunluğunun hesaplanması şeklinde yapılmıştır. Fitoplankton toplu luğunu oluşturan 138 takson Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cryptophyta, Cyanophyta, Euglenophyta ve Pyrrhophyta divizyonlarına ait olup, bunlardan Bacillariophyta grubu algleri diğerlerine oranla her mev sim hakim olmuşlardır. Genel olarak biyomas yaz aylarında yüksek diğer mevsimlerde oldukça fakir bulunmuştur. Fitoplankton, göl suyunun kimyasal yapısına uygun olarak genel likle oligotrofik suları tercih eden alglerden meydana gelmiş, yoğunlu ğunun mevsimsel değişiminde sıcaklık ve ışık gibi fiziksel faktörler et kili olmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlar daha önce yapılmış araştırma sonuçlarıyla uyum göstermiş ve Sapanca gölünün oligotrofik yapıda oldu ğu fitoplankton topluluğunun özellikleri ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The phytoplankton biomass and the physical and chemical factors af fecting it were studied in the water samples which were taken in the la ke of Sapanca in the period from November 1989 to jenuary 1991. Phytoplankton community was composed of 138 taxa belong to Bacillari- ophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cryptophyta, Cyanophyta, Euglenophyta and Pyrrhophyta. In the study present members of Bacillariophyta Were dominant both in species numbers and individual density. Species composition of the phytoplankton was affected by the chemis try of lake water since the planktonic algae were found to be mainly oli gotrophia whilst physical features like light density and temperature pla yed a major role in the seasonal changes of the phytoplankton. As a result of the present study oligotrophic characteristic of lake Sapanca was confirmed by its typical phytoplankton communitiy.