Temel çaprazlanmış modül
Fundamental crossed module
  1. Tez No: 178914
  2. Yazar: NURCAN SANCAKTUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çaprazlanmış modül kavramı, J.H.C. Whitehead white tarafından tanımlanmıştır. Whitehead, özellikle relatif homotopi gruplarının cebirsel yapıları üzerine yaptığı çalışmasında çaprazlanmış modüllere yer vermiştir. Çaprazlanmış modüller temel cebirsel yapılardan biri olarak incelenebilir. Çaprazlanmış modüllerin homotopi teorisi gruplar üzerinde homoloji ve kohomoloji, cebirsel K-teori, devirli homoloji, kombinatör grup teori ve diferensiyel geometri dahil olmak üzere matematiğin bir çok alanında önemli rolü vardır.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, homotopi teori ile ilgili bazı temel kavramlara ve örneklere yer verilmiştir. İkinci bölümde homotopi grupları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde ise, çaprazlanmış modül tanımı verilerek, gruplar üzerinde tanımlanmış olan Temel çaprazlanmış modüller incelenmiştir. Daha sonra çaprazlanmış kare tanımlanmış ve sonuç olarak temel çaprazlanmış kare örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crossed modules were invented by J.H.C. Whitehead white in his work on combinatorial homotopy theory. They have since found importent roles in many areas of mathematics including homotopy theory, homology and cohomology of groups, algebraic K-theory, cyclic homology, combinatorial group theory and differential geometry. Possibly crossed modules should now be considered one of the fundamental algebraic structures.This master thesis consists of three chapters. In the first chapter we recall soma basic notions and examples about homotopy theory. In the following chapter, homotopy groups are examined detailed. In the last chapter, the notion of crossed module is given and fundamental crossed modules over groups are examined. Then the notion of fundamental crossed square is given and fundamental crossed square example is examined.