Çaprazlanmış modüller
Crossed modules
  1. Tez No: 78457
  2. Yazar: UMMAHAN EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Çaprazlanmış Modül Teori üzerine hazırlanan bu yüksek lisans tezi, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, bu çalışmamızda sıkça kullandığımız, grup, modül ve cebir teorinin bazı temel kavramlarına yer verilmiştir, ikinci ve üçüncü bölümde ise grup ve cebir yapıları üzerinde çaprazlanmış modül kavramı ayrıntılı bir biçimde örnekler ile incelenmiştir. Ayrıca, her iki yapı üzerinde bazı temel sonuçlarla birlikte, alt çaprazlanmış modüller, çaprazlan mış idealler ve çaprazlanmış bölüm kavramlarına yer verilmiştir. Son bölümde ise, bu teori ile ilgili, matematiğin çeşitli alanlarında yapılan bazı çalışmalardan söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This master thesis on the Theory of Crossed Modules consists of four chapters. In the first chapter we recall some basic notions about the theory of groups, modules and algebras. In the following two chapters, the notion of crossed modules is given on the theory of groups and algebras, also some examples are examined. Besides with some fundamental results on both struc tures, the notions of subcrossed modules, the crossed ideals and the quotient crossed modules are almost stated. In the last chapter, we mention some of the studies about this theory in various area of mathematics that have been done before.