İleri itme ve geri çekme çaprazlanmış polimodüller
Pullback and pushout crossed polymodules
  1. Tez No: 501577
  2. Yazar: MUTLUHAN YAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Murat ALP ve Bijan DAVVAZ tarafından [1] tanımlanan ileri itme ve geri çekme çaprazlanmış polimodüller hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır. İlk olarak çaprazlanmış modül kavramı incelenmiştir. Daha sonra poli-gruplar ve polimodüller ile ilgili genel bilgiler, özellikleri ve örnekleri ele alınmıştır. Ayrıca konumuza temel teşkil eden çaprazlanmış polimodüller, Cat1-Poli-Gruplar incelenmiş ve Cat1-Poli-Grupların geri çekmelerine değinilmiştir. Tüm bu yaklaşımlar çerçevesinde geri çekme çaprazlanmış polimodüller ve ileri itme çaprazlanmış polimodüller incelenerek örneklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, give information about pushout and pullback crossed polymodules due to ALP and DAVVAZ [1]. Firstly the term of crossed modUle was investigated. The short theory of Polygroup and polymodule was given. The other issue is crossed polymodules Cat1-Polygroups and pushback Cat1-polygroups which linet he main borders of pullback and pushout crossed polymodules According to the above information pullback and pushout crossed polymodules and their examples were given.