Üçüncü parti lojistik (3PL) hizmetlerinde sefer ve sevkiyatların planlanması için bir lojistik karar destek sistemi
A logistics decision support system for the planning of trips and shipments at third party logistics (3PL) services
  1. Tez No: 178917
  2. Yazar: ÜMİT ALİ ÖZKAZANÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
3PL hizmeti veren bir lojistik firmasında araç turlarının belirlenmesi problemi, tek başına araç turu belirleme, araç yükleme vb. bir problem olarak düşünülmemelidir. Burada iç içe geçmiş ve birbirini etkileyen bir dizi problem vardır. Benzer kutuların bir araca yüklenmesini sağlayacak şekilde müşterilerin gruplanması, araç içi yüklemenin ve yük dağılımının nasıl olacağının belirlenmesi ve sonuçta araç turlarını belirlerken daha önce belirlenmiş olan zaman aralıklarına uygun çözüm bulunması da gerekir. Bu çalışmada, sözü edilen problemleri sıralı bir yapıda ele alan ve senaryoların üretilebilmesine olanak tanıyan bir karar destek sistemi önerilmiştir. Önerilen yaklaşım test problemleri üzerinde sınanmış, sonuçlar karşılaştırılmış ve bir 3PL firmasının geçmiş dönemlerine ait gerçek veriler kullanılarak bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Problems faced by a 3PL service provider is not only a vehicle routing or a bin packing problem. It consists of clustering/grouping suppliers, loading trucks and routing vehicles depending on time windows. A sequential approach -focusing on all these three problems- is proposed for the planning of tips and shipments within a Decision Support System. Proposed approach is analyzed and compared by test problems of the literature and the past planned trips of a 3PL firm.