Bazı kinolin türevleri üzerine kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies about of some quinoline derivatives
  1. Tez No: 178932
  2. Yazar: SERDAR TAŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada alkil sübstitüte kinolin türevlerinin asit-baz davranışları teorik olarak araştırılmıştır.Moleküllerin gaz ve sıvı fazda, fiziksel ve termodinamik özellikleri ile yapısal parametreleri Hartree-Fock (HF) metodu ve Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT/B3LYP) hibrit yaklaşımı ile 6-31G(d) Temel Seti kullanılarak hesaplanmıştır.Yapılan hesaplamalarda çalışılan moleküllerin yapılarını aydınlatmak için bağ uzunlukları, bağ açıları, dihedral açıları, dipol moment, en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO) ve en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri, Proton Affiniteleri (PA) ve asitlik sabitleri (pKa) B3LYP/6-31G (d) ve HF/6-31G (d) metodları ile hesaplanmıştır. Her iki metodla yapılan hesaplamalardan elde edilen teorik asitlik sabiti değerleri literatürdeki mevcut deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve deneysel asitlik sabitine en uygun değerler HF/6-31G (d) yöntemleri ile yapılan hesaplardan elde edilmiş, bu sebeple moleküllerin özelliklerinin yorumlanmasında bu metotdan elde edilen verilere odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, acidity-basicity behaviour of some alkyl substituted quinoline derivates were investigated theoretically.Both gas and liquid phase, structural parameters along with physical and thermodynamic properties of the studied molecules were calculated using Hartree-Fock (HF), Density Function (DFT/B3LYP) methods with hybrid approach and 6-31G (d) Basic set.In the present work structural parameters such as bond lengths, bond angles, dihedral angles and dipole moments, HOMO(Highest Occupied Molecular Orbital), LUMO(Lowest Unoccupied Molecular Orbital) energies, proton affinities (PA) and acidity constants(pKa); studied using B3LYP/6-31G (d) and HF/6-31G (d) methods. Theoritical acidity constant values obtained from the two methods were compared with the experimental results available in literature.The closer results to the experimental values were achieved by HF/6-31G (d) method, therefore interpretation of properties of molecules were focused on the datas provided from this method.