6. sınıf matematik öğretim programında çoklu zeka kuramına dayalı öğrenme yönteminin uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşleri
The teachers? opinions about the employability of learning method based on multiple intelligence theory in 6. grade mathematics curriculum
  1. Tez No: 178933
  2. Yazar: ERHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT YENİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günlük yaşamda, matematiği kullanabilme ve anlayabilme gereksinimi sürekli önem kazanmaktadır. Değişen dünyamızda, matematiği anlayan ve matematik yapanlar, geleceğini şekillendirmede daha fazla seçeneğe sahip olmaktadır. Değişimlerle birlikte matematiğin ve matematik eğitiminin belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden tanımlanması ve gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu araştırma, bu kapsamda yenilenen ve 2006-2007 öğretim yılında uygulamaya konulan ilköğretim 6. sınıf matematik öğretim programında Çoklu Zekâ Kuramına dayalı öğrenme yönteminin uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, Antalya il Merkezi ve Kaş ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapmakta olan matematik öğretmenleri arasından rastlantısal olarak seçilen 142 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma çözümsel nitelikte olup, araştırmayla ilgili veriler tarama yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanması aşamasında araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama aracı kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesinde yüzde ve frekans hesaplamaları yapılmış, Varyans Analizi (ANOVA), t-testi, Kruskal Wallis testi ve Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunmadığı; kıdem, mezun olunan kurum, Çoklu Zekâ Kuramı ile ilgili hizmet içi eğitim alma ve 6. sınıf matematik öğretim programıyla ilgili hizmet içi eğitim alma değişkenlerine göre ise anlamlı farklılıklar bulunduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The need to be able to understand and use mathematics is becoming more and more important in daily life. In our changing world those who understanding and doing mathematics have more options in shaping their futures. Together with changes, mathematics and the educations of mathematics should be redefined and look over in accordance with their needs. This research aims to determine the teachers? opinions about the employability of learning method based on Multiple Intelligence Theory in 6th grade mathematics curricula which started to being applied in the education year of 2006-2007. The sample of the research consists of 142 mathematics teachers who were randomly selected from the primary schools which are exist at the center of the province of Antalya and the county of Kaş. This research is analytic and the data were collected by means of scanning. The data collection tool prepared by the researcher was used for collecting data. Percentage and frequency calculations were done and benefited from the Analysis of Variance (ANOVA), t-test, Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U test in the process of data analysis. According to the results of the study; there were no significant differences in terms of the variable of gender, but there were significant differences in terms of the variables of the seniority, school the person graduated, having in service education about the Multiple Intelligence Theory and having in service education about the 6th grade mathematics curricula.