Çapraz akımlı ısı değiştiricisiyle çok borulu sistemler için deneysel çalışma
Experimental work for multi tube cross flow heat exchanger
  1. Tez No: 178965
  2. Yazar: ALİ CEM SEBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir ülke kültürel, politik ve bütün somut yaşam ve üretim koşulları açısından ele alındığında, kullanılan enerjinin verimlilik ve tasarrufu bakımından elde edilecek iktisadi-mali sonuçlar, temsili bir rasyonel değer olarak sorgulandığı taktirde, günümüzde bizi o ülkenin kalkınmışlığı bakımından çok yanlış hükümlerle karşılaştırmayacaktır. Enerji en verimli ve tasarruflu kullanıldığı hallerde bize bu sonuçlar için pozitif yargılar sunacaktır. Bu çalışmada amaçlanan; akışkan olarak havanın seçildiği çapraz akımlı ısı değiştiriciler için bir verimlilik etüdüdür. Isı değiştiricisinde bulunan tek bir ısıtıcı borunun, farklı sıcaklık ve basınçlar için, devinimi sağlanmış bir atmosferik ortam havasının etkisine maruz bırakıldığı durumda, aralarında gerçekleşen ısı alış-verişi boyunca, sürekli rejimde, yalıtılmış sistem özellikleri ve belli bir entropi üretimine sahip olduğu kabul edilerek, bütün bir sınırlı çoğul boru demeti sistemine kuramsal olarak uyarlanması ve tek borulu sistem, çok borulu sistem için de deneysel çalışmaların mevcut envanterle gerçekleştirilmesi ve literatür karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Deneysel çalışmaların kalan bölümleri kanatçıklı boru demeti ve direkt akıma maruz ısı transfer silindiriyle gerçekleştirilmiştir. Kanatçıklı borularla düz boruların deneysel sonuçları açısından karşılaştırılması yapılmış ve sonuçlar belirlenmiştir. Isı transfer silindiriyle yapılan deneysel çalışmalardaysa ön durma noktası için farklı basınç, yani Reynolds Sayısı değerlerinde Geidtl korelasyonu ile uyumluluk tartışılmış ve ikinci olarak aynı deney malzemesiyle farklı bir sıcaklıkta silindir etrafındaki ısı transfer miktarına ait değişim gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A country in focus, while observing about political, cultural and for all physical lifetime and productivity conditions, it can be said that for the energy in use, is whether optimized or not, gives us the answer for that, is that country developed? Purpose of this study is an optimization for a heat exchanger using atmospheric air as a cooling fluid that is in heat transfer with heated single and multi-tube bundles. While experimantal works, it is assumed that a single tube under stable conditions, is isolated and has an entropy generation, that the single tube?s unity can be adapted to the whole multi-tube bundle in a heat exchanger and conclusions are to be compared both experimentally. Remaing experimental studies are made with finned tubes and direct heat transfer cylinder. For the finned tubes the conclusions include comparasion with plain tube bundles under same pressure and heated element temperature. Firstly, with the direct heat transfer cylinder the experimental study is including comparasion of results with Geidt correlation for the forward stagnation point on a cylinder in cross flow and secondly the variation of convective heat transfer coefficient around a cylinder in cross flow.