Geri çekme, ileri itme çaprazlanmış modüller, Cat1-cebirler ve simplisel cebirler
Pullback and pushout structures of crossed modules, Cat1-algebras and simplicial algebras
  1. Tez No: 178998
  2. Yazar: ÖZGÜN GÜRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALP, PROF. DR. ZEKERİYA ARVASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde tez içerisinde sıklıkla kullanılankavramlar yer almaktadır. Bu kavramlar bilinen kavramlar olup kategoriksel olarakgeri çekme, ileri itme, değişmeli cebirler üzerinde tanımlanmış olan çaprazlanmış modüllerve çaprazlanmış modül örneklerini, cat1 cebirler ve simplisel cebirleri içermektedir.Bu tanımlamaları pekiştirecek örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, değişmeli cebirler üzerindegeri çekme çaprazlanmış modüller ve ileri itme çaprazlanmış modüller tanımlanmışbununla ilgili özellikler ve örnekleri de bu bölüm içerisinde ayrıntılı olarak sunulmuştur.Üçüncü bölümde, ikinci bölümde tanımladığımız tüm yapılar cat1-cebir cebirsel sistemi içingösterilmiştir. Son bölümde ko-indirgenmiş yapılar simplisel cebirler için tanımlanmıştır.Elde edilen bu üç kategori arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter includes the elementary theoryof crossed modules of commutative algebras. Some categorical examples of this theory aredeeply examined. It also contains some definitions of cat1-commutative algebras and simplicialcommutative algebras. Chapter two generalises the induced modules which are calledthe pushout and pullback crossed modules of commutative algebras. Some examples ofthese are fully discussed. Chapter three and four consists of the (co)-induced version of cat1-commutative algebras and simplicial commutative algebras respectively. Finally we give therelation among these structures.