Determination of the population genetic structure of Miniopterus schreibersii in the Anatolian transition zone
Anadolu geçiş bölgesinde Miniopterus schreibersii populasyonlarının genetik yapısının belirlenmesi
- Tez No: 179087
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ANDRZEJ FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Trakya ve Orta Anadolu'daki Miniopterus schreibersii yarasasının popülasyon ve tür sınırları mitokondrial DNA sekansları kullanılarak incelenmiştir. Analizler, iki farklı M. schreibersii türününün (M. s. schreibersii ve M. s. pallidus) varlığını onayladı. Sonuçlar bu iki farklı formun günümüzden yaklaşık olarak 750,000 yıl önce ayrıldığını ve popülasyonlarının daha sonra genişlediğini gösterdi. İki grup arasındaki genetik değişimin oranı, grupların içindeki değişime göre çok daha yüksekti ki bu da formların mitokondrial olarak birbirinden ayrıldığına işaret etti. Analizler M. s. schreibersii alt türünün Trakya ve Anadolu'nun sahil kesimlerimde, M. s. pallidus alt türünün ise orta Anadolu'nun iç kesimlerimde bulunduğunu gösterdi. Ayrıca sonuçlar, bu iki alt türün ön kol uzunluklarının arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
Populations and species boundaries of Miniopterus schreibersii were investigated in Thrace and central Anatolia, using the sequenced segments of a mitochondrial DNA control region. Analyses confirmed the presence of two distinct forms of M. schreibersii, namely M. s. schreibersii and M. s. pallidus. The results showed that the forms separated approximately 750,000 years before present and underwent the subsequent expansions of their populations. The percent of genetic variance among clades was very high compared to variances within the clades, indicating a significant mitochondrial separation between forms. Analysis indicated that the range of M. s. schreibersii in Turkey included Thrace and all coastal regions, whereas M. s. pallidus occupied the inland regions of central Anatolia. The results also pointed out to a significant difference in forearm lengths between M. s. schreibersii and M. s. pallidus. These forms might be distinct species, rather than subspecies, as they are recognized now.