Fen bilimleri öğretiminde çoklu zeka destekli eğitim modelinin öğrenci başarısına ve fen tutumuna etkisi
The effect of the education model based on the theory of multiple intelligences on the success and attitude ofstudents in the course
- Tez No: 522395
- Danışmanlar: DOÇ. BAHATTİN AYDINLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK GÖKALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; fen bilimleri öğretiminde kullanılan çoklu zekâ destekli eğitim modelinin öğrenci başarısı ve fen tutumuna etkisini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi 2016-2017 Eğitim-Öğretim Güz döneminde Ankara iline bağlı Keçiören ilçesinde bulunan özel bir kurumda görev yapan bir fen bilgisi öğretmeninin iki sınıfında bulunan 36 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Deney grubu 18 kontrol grubu 18 öğrenciden oluşmaktadır. Kontrol grubunda klasik yöntemlerle ders işlenirken, çoklu zekâ kuramına göre belirlenen etkinlikler deney grubuna uygulanmıştır. Öğrenci Tanıma Formu (ÖTF), Fen Bilgisi Tutum Ölçeği (FBTÖ), Çoklu Zekâ Envanteri (ÇZE), Fen Bilgisi Başarı Testi (FBBT) kontrol ve deney grubu öğrencilerine ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama çalışmaları üç haftada tamamlanmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında“başarı ön test”puanı ve TEOG neti açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Buna karşılık deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı son test puanı açısından deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca kontrol grubunda fen tutumu açısından anlamlı bir fark bulunmazken; deney grubunda fen tutumu açısından önemli düzeyde anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre çoklu zekâ destekli eğitim modeli deney grubu lehine olumlu sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the multiple intelligence aided education model used in science education to student success and science attitude. The sample of the study consists of 36 students in two classes of a science teacher who works in a private institution in Keçiören, Ankara in the fall semester of 2016. The study has been conducted in a semi-experimental design with pre-test post-test control group. Each group consists of 18 students. Methods determined according to multiple intelligence theory have been applied in the experimental group, while, in the control group, the course has been taught with classical methods. Student Identification Form (ÖTF), Science Attitude Scale (FBTÖ), Multiple Intelligence Inventory (ÇZE), and Scientific Achievement Test (FBBT) have been applied to control group and experimental group students as pre-test and pos-test. Application practices have been completed in three weeks. The data analysis has been conducted via SPSS 23 program and it has 95% confidence level. There is no significant difference between the experimental and control groups in terms of“pre-test success”score and TEOG score. On the other hand, there is a considerable difference in favor of the experimental group in post-test scores. Furthermore, while scientific attitude of the control group has not changed remarkably, there is a noticeable change of scientific attitude in the experimental group. According to the results of the research, multiple intelligence aided education model has showed favorable results in favor of the experimental group