Elektroaktif ve epoksi fonksiyonel grupları içeren kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of electroactive copolymers bearing epoxy functional groups
  1. Tez No: 179228
  2. Yazar: OKAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Glisidil metakrilat (GMA) ve 3-Metiltiyenil metakrilat (MTM)'nin homo ve kopolimerleri, ?,?'-azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı varlığında, 60 0C'de, dimetil formaldehit (DMF) çözücüsünde, serbest radikalik polimerizasyon yöntemi ile çeşitli kompozisyonlarda sentezlendi. Poli(GMA-co-MTM) kopolimerleri FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik teknikleri ile karakterize edildi. 1H-NMR analizi kopolimer kompozisyonlarını belirlemek için kullanıldı. Kopolimerlerin Mw , Mn molekül ağırlıkları ve polidispersite indisleri Jel geçirgenlik kromatografisi (GPC) ile belirlendi. Kopolimerlerin termal davranışları Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Termal Gravimetrik Analiz (TGA) cihazları ile incelendi. Monomer reaktivite oranları düşük dönüşümler için Fineman-Ross (FR) ( = 0.9791; = 0.5631) ve Kelen Tüdós (KT) ( = 0.9796; = 0.5769) grafik yöntemleri kullanılarak hesaplandı. Her iki yöntemde de r1.r2'nin 1'den az olması kopolimerlerin ideal kopolimerizasyondan çok az saptığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Homo-polymers of glycidyl methacrylate (GMA) and 3-methylthienyl methacrylate (MTM) and their copolymers in various compositions were prepared by free radical polymerization in dimethyl formaldehyde (DMF) solution at 60 0C using ? , ??? ?-Azobisisobutyronitrile (AIBN) as an initiatior. The copolymers, poly(GMA-co-MTM), were characterized by FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techniques. 1H-NMR analysis was used to determine the copolymer compositions. The molecular weights (Mw and Mn) and polydispersity indices of the copolymers were determined by gel permeation chromatography (GPC). Thermal behavior of the copolymers was also investigated by thermogravimetrical analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). Monomer reactivity ratios were determined for low conversion using Fineman Ross (FR) ( = 0.9795 = 0.5641) and Kelen TüdÓs (KT) ( = 0.9796; = 0.5771) graphical methods. In both cases, r1r2 is less than 1, indicating that the copolymer deviates slightly from ideal copolymerization.