Farklı takım tutuculara bağlanan parmak frezenin düzlem yüzey frezelemedeki performansının araştırılması
The investigation of the performance of end-mill cutter that is used for different tool holders in plain surface milling
- Tez No: 179240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Talaşlı imalat alanında yapılan çalışmalar metal kesme işlemlerinde çok hızlı büyümeye ve gelişmeye sebep olmuştur. Bunun sonucunda daha az zamanda daha az maliyette ve tüm bunlara karşın daha kaliteli ürünler üretebilmek için kullandığımız tüm ekipmanlar birbirleriyle kıyaslanmıştır. Bu çalışmaların sebebi doğru işlemde doğru araç ve gereçlerin tercih edilmesidir. Aynı zamanda kullanılmak istenen bu araç ve gereçlerin satın alımında da doğru tercih yapılması hedeflenmiştir.Bu çalışmada, Shrink takım tutucu, Weldon takım tutucu ve Pens takım tutucunun parmak freze kullanılarak düzlem yüzey frezelemede performansları karşılaştırılmıştır. Bu üç takım tutucu İscar firmasının ürettiği takım tutuculardır. Tüm takım tutucularda yine İscar firmasının ürettiği karbür parmak freze takımı (EC-A4 10-22C10E70 IC900) kullanılmıştır. İş parçası olarak 29 HRc sertliğe sahip AISI D2 soğuk iş takım çeliği kullanılmıştır. Kesme işlemini gerçekleştirmek için kullanılan kesme takımı ve malzeme cinsine göre, kesme parametreleri belirlenmiştir. Belirlenen kesme parametrelerine bağlı deney tasarımı Taguchi L9 ortoganal matrisine göre oluşturulmuştur. Her takım tutucu için 9 deney yapılmıştır. Herbir takım tutucuya aynı deney matrisi uygulanarak yapılan her talaş kaldırma işleminden sonra takım aşınma değerleri ve pürüzlülük değerleri ölçülmüştür. Bütün deneylerin bitiminden sonra takım tutucularda kullanılan kesici takımlar Taramalı Elektron Mikroskop' da ( SEM) analizleri yapılmıştır. Tüm bu ölçüm ve analizler sonucunda Shrink takım tutucunun diğer iki takım tutucudan daha iyi performans gösterdiği, en kötü performansı Pens takım tutucunun gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent research in the field of machining have resulted in fast growth and development as a result of this, all of the equipment that we use for producing higher quality products with a lower cost and lead time has been compaired against each other. The purpose of this researc is to use right proces with the right tools. At the same time it is aimed to purchase he right preference for the desired tools and equipment.In this research by using an end-mill cutter on, the plain surface milling performances of the Shrink tool holder, the Weldon tool holder and Pens tool holder have been compaired. These three tool holders are made by Iscar firm. Also the carbide end-mill cutter produced by the Iscar firm (EC-A4 10-22C10E70 IC900) has been used for all tool holders. AISI D2 cold work tool steel which has the hardness of 29 HRc has been used as the work piece. The cutting parameters have been determined according to the cutting tool and the material type used. The experiment design is dependant on the determined cutting parameters that have been set up according to Taguchi L9 ortoganal matrix. Nine experiments have been performed for each tool holder. After each machining process by using the same experiment matrix for each tool holder, the wearing values and the roughness values have been measured. After finishing all experiments the cutting tools used at the tool holders have been analysed with Scanning Electron Microscope (SEM). At the end it has been observed that the Shrink tool holder has better performance than the other two tool holders and Pens tool holder has the least desirable performance.