Farelerde akut bakır toksikasyonunun biyokimyasal ve histopatolojik yönden araştırılması
Biochemical and histopathological investigations on acute copper toxicosis in mice
  1. Tez No: 179371
  2. Yazar: SAFİYE NİHAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÇİĞREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada glutatyonun (GSH) akut bakır toksikasyonu üzerine olan etkisi histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle araştırıldı. Bu amaçla, her birinde 7 adet erkek albino fare bulunan dört grup; kontrol, GSH, bakır ve bakır + GSH oluşturuldu. Gruplara 7 gün süreyle intraperitonal olarak sırasıyla % 0.9'luk serum fizyolojik, vücut ağırlığına 250 mg/kg GSH, vücut ağırlığına 33 mg/kg bakır sülfat ve vücut ağırlığına 33 mg/kg bakır sülfat ile artı olarak 250 mg/kg GSH verildi. Deney sonrasında fareler ötenazi edilerek karaciğer dokuları alındı. Dokuların yarısı histopatolojik incelemeler için %10'luk tamponlu formaldehitte tespit edilerek parafin bloklar hazırlandı ve hematoksilen eozin boyama için kesitler alındı. Dokuların diğer yarısı biyokimyasal olarak dokudaki GSH ve malondialdehitin tespiti için kullanıldı. Bakır verilen farelerin karaciğerlerinin histopatolojik incelemesinde şiddetli derecede hidropik dejenerasyon ve yaygın nekrozlar ile Kupffer hücre proliferasyonu ve lenfositik mononüklear hücre infiltrasyonları tespit edildi. Bakır ile beraber GSH verilen farelerin karaciğerlerinde ise dejeneratif bozukluklar daha hafif şiddetteydi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of glutathione (GSH) on acute copper toxicosis was investigated by histopathological and biochemical means. For this purpose, four groups; control, GSH, copper, and copper + GSH, each composed of 7 male albino mice were made. The groups were given intraperitoneally for 7 days 0.9% serum physiologic, 250 mg/kg body weight GSH, 33 mg/kg body weight copper sulfate, and 33 mg/kg body weight copper sulfate plus 250 mg/kg body weight GSH, respectively. At the end of the treatments, the mice were euthanized and the liver tissues were collected. Half of each liver tissue was fixed in 10% buffered formaldehyde solution and paraffin embedded, and then for hemotoxylin and eosin staining, sections were cut. The other half of the tissues were used for the biochemical analysis of GSH and malondialdehyde (MDA) levels. In histopathological investigation of the liver tissues of the copper group, severe hydropic degeneration and widespread necrosis, proliferation of Kupffer cells and lymphocytic mononuclear cell infiltrations were observed. In the livers of copper + GSH group, degenerative changes were less severe.