7. sınıf öğrencilerinin matematik kaygısının nedenlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
A research on math anxiety of 7th grade students in the view of some variables
  1. Tez No: 179431
  2. Yazar: ŞÜKRAN KONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7.sınıf öğrencilerinin matematiğe karşı olan olumsuz tutumlarını, matematik kaygısının nedeni olan değişkenleri belirlemek ve bu değişkenlerle matematik kaygı seviyesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada etkili bir öğretime mani olan matematik kaygısının nedenleri sorgulanmıştır.Araştırmanın evrenini 2007?2008 eğitim-öğretim yılı Şanlıurfa ilindeki ilköğretim okullarının 7.sınıf şubeleri, örneklemini ise amaçlı örneklem yoluyla Şanlıurfa il merkezindeki ilköğretim okullarından seçilmiş bir merkezi, iki kırsal kesim, bir köy, bir özel okulla; Siverek ilçesinden ise amaçlı örneklem yoluyla seçilmiş kir köy, bir merkezi, bir de yatılı bölge (yibo) okullarının 7.sınıf şubeleri oluşturmaktadır.Öğrencilerin kaygı seviyelerini belirlemek amacıyla matematik kaygısını derecelendirme ölçeği ile kişisel bilgi formu, öğretmenler için de tutum ölçeği kullanılmıştır. kullanılmıştır. Testlerden elde edilen veriler SPSS.15.0 programında değerlendirilerek, frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Gerekli durumlarda t-testi de kullanılmıştır.Araştırma sonucunda 7. sınıf öğrencilerinin matematik kaygılarının cinsiyet, kendilerini algıladıkları zekâ düzeyi, okulun yerleşim alanı, ailenin ekonomik durumu, okul türü, anne-baba öğrenim durumu, baba mesleği ile ilişkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları, ikinci bölümde literatür bildirişlerine; üçüncü bölümde materyal, yöntem ve teknikler anlatılmış; dördüncü bölümde bulgulara, beşinci bölümde tartışma ve sonuçlara altıncı bölümde ise önerilere yer verilmiştir.Yapılan araştırmanın bugüne kadar yapılan araştırmalara katkı sağlamış olması ve yapılacak araştırmalara ışık tutması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explore the negative attitude of the students to mathematics in the secondary part of the primary school (7th grade), examine which variables are concerned with the math anxiety and the connection between these variables with the level of math anxiety. In this research, which variables concerned math anxiety is researched and solutions were suggested as to how these applications can be transformed into a more effective structure.The research includes the students in the secondary part of the primary schools in Şanlıurfa during the Academic year 2007?2008. The samples are chosen purpose on as one school in central part of the city, two school in rural part of the city, one school in village, a college school and in Siverek one school in central of the town, one school in village, one boarding school as named ?yibo?were chosen.A survey was carried out for the purpose of the identifying the anxiety level of students. The data obtained from the survey were evaluated using SPSS program and the relevant frequencies, percentages, arithmetic means and standard deviation values were calculated.As a result of the survey; It?s seen that the students? in secondary part of the primary school (7th grade) math anxiety is related to gender variant., intelligence level they perceive themselves on variant, livig part of school on variant., economical state of family on variant, job of the father on variant , parent?s education on variant. Some suggestions were developed in accordance with the results derived from this study.This study consists of 6 main chapters. In the first chapter; the problem of the research, its purpose, its importance, its assumptions, its limitations, in the second chapter; literature references; in the third chapter material and methods are mentioned, in the fourth chapter; results , in the fifth chapter; discussion and conclusions, in the sixth chapter suggestions are given.Researches made here are expected to contribute to and enlighten the future researches and studies in the related area.