Development of academic staff evaluation system for Atılım University
Atılım Üniversitesi için akademik personel değerlendirme sistemi geliştirimi
  1. Tez No: 179538
  2. Yazar: MELTEM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZİYA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez Atılım Üniversitesi için bir Akademik Personel Değerlendirme Sistemi Geliştirimi çalışmasıdır. Son yıllarda yurtdışındaki pek çok üniversitede olduğu gibi, Türkiye`deki üniversitelerde de, kalite geliştirme çalışmaları artmakta ve üniversite yönetimlerinde önemli bir gündem maddesi oluşturmaktadır. Çalışmanın başlangıcında,Türkiye'deki üniversitelerde Akademik Personelin değerlendirilmesine ilişkin bir araştırma yapılmış, farklı bölgelerden üniversiteler seçilerek ilgili birimleri ile irtibat kurulmuştur. Görüşmelerin sonucunda, akademik personelin yıllık çalışmalarını Word dökümanı olarak ya da elle doldurdukları ve üniversite sekreterliklerine gönderdikleri görülmüştür. Birçok üniversitede bu formlarla ilgili bir standart olmadığı için formların usule uygun doldurulmadığı tespit edilmiştir.Atılım Üniversitesinde de akademik personel değerlendirme işlemi, Word dökümanı olarak hazırlanan formların personel tarafından doldurulup üniversite sekreterliklerine gönderilmesi sureti ile yürümektedir. Üniversite üst yönetimi ile yapılan görüşmeler sonucunda çevirimiçi bir akademik personel değerlendirme sisteminin üniversitenin yararına olacağı düşüncesi ile bu sistem geliştirilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım geliştirilirken yazılım mühendisliği metodolojileri kullanılmıştır. Sistem web tabanlı bir uygulama olduğu için web teknolojilerinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study for the development of the online basis Academic Staff Evaluation System for Atilim University. In recent years, like most of the universities abroad, in the universities of our country, Turkey, quality improvement studies have increased and have taken an important place in the agenda of the university managements. A discussion was made to investigate the methods of the academic staff evaluation in the Turkish Universities at the beginning of this study. Several universities in different regions were selected and contacts with related departments were achieved. As a result of these discussions, it has been concluded that the evaluations for the yearly activities of the staff were realised by means of simple forms filled by hand or with ?Word? documents prepared by the staff and submitted to the university secretarials. As there was not a standard in most of these universities for the evaluation system, forms were filled improperly.In Atilim University, academic staff evaluation was also made by means of the ?Word? documents prepared by the staff and delivered to the university secretarial. Based on the discussions with the top management of the Atilim University, an online database system for the academic staff evaluation was decided to be necessary and was initiated. The online Academic Staff Evaluation system including all the data about the university staff was also decided to be very useful as a data file including all the staff data.A software was developed in consequence of this study. Software engineering methods were used during the development of this system. The developed evaluation system was a web based system and web technologies were also used.