Cep bilgisayarları (PDA) için bir mobil öğrenme ortamı tasarım ve uygulaması
Design and application of a mobile learning environment for personal digital assistant (PDA)
- Tez No: 179559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mobil öğrenme ?mobil bilişim? ile e-öğrenme alanlarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan ve belirli bir yere bağlı olmadan e-öğrenme içeriğine erişebilme, dinamik olarak üretilen hizmetlerden yararlanma ve başkalarıyla iletişimde bulunmayı sağlayan bir öğrenme biçimidir. Mobil öğrenme geleneksel öğrenmeyi desteklemek amacıyla kullanılabildiği gibi, uzaktan öğrenme amacıyla da kullanılabilmektedir.Bu tezde, cep bilgisayarları (PDA-Personal Digital Assistant) için bir mobil öğrenme ortamı tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tasarım SQL server veri tabanı ve .Net 2005 C# programları kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulamada modüler eğitim sistemi kullanılarak örnek modüller geliştirilmiş, geliştirilen modüllerin web sunucu üzerinde güncellenmesi ve sisteme bağlı cep bilgisayarlarına yüklenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile learning is a learning style that is a combination of ?mobile informatics? and e-learning technics; providing to access e-learning contents independent from location, to utilize from dynamic services and to be in communication with others . Mobile learning can be used in order to have distance learning as supporting traditional learning system.In this thesis, a mobile learning environment for Personal Digital Assistants (PDA?s) has been designed and implemented. Design has been developed by using Sql Server Database and .Net 2005 C# programmes. In the thesis, using modular education system sample learning modules have been developed first, then modules have been uploaded to a web server so that updating and downloading is available and finally, modules have been downloaded by PDA?s.