Mobil pazarlama açısından öğrencilerin satın alma davranışları: Bir uygulama
The buying behaviours of students in terms of mobile marketing: An implementation
- Tez No: 583793
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda teknoloji daha önceki dönemlere göre görülmemiş bir şekilde gelişme göstermektedir. Teknolojideki gelişmeleri yaşamın hemen her alanında görmek mümkündür. Teknolojinin bir eseri olan internetin insan yaşamına girmesi ise bilişimde tam bir dönüm noktası olmuştur. Teknoloji ve internet artık dünyamızı bambaşka bir kulvara sokmuştur. İnsanoğlu olarak bir ağa bağlantı hızlarında aklı zorlayan sınırlara ulaştık. Çin'de bir doktor, 5G bağlantısı kullanan robot ile bulunduğu şehirden çok uzaktaki başka bir şehirde bulunan yaralı bir hayvana cerrahi operasyon yaptı. Bu tür operasyonların kısa bir süre sonra insanlara da yapılacağını tahmin etmek güç değil. Dünya'da bilgi üretmek ve bu bilgiye ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştır. Geçmişte Dünya üzerinde bugün olduğu kadar bilgi üretilmemiştir. Uzmanlar, günümüzde New York Times'in sadece bir nüshasındaki bilginin, Sanayi Devrimi'nden önce normal bir kişinin bir yıl boyunca edinebileceğinden daha fazla olduğunu ifade etmektedirler. Teknolojinin bir ürünü olan internet, kendisi gelişirken diğer yandan mobil hayatı da hem geliştirdi hem de değiştirdi. Mobil olma durumu veya mobilite kavramı insanların günlük yaşamının önemli bir parçası haline geldi. Başta mobilitenin zirve cihazı olan cep telefonu olmak üzere, kısaca tablet de denilen ama aslında bilgisayar olan; tablet PC'ler, dizüstü bilgisayarlar, PDA'lar ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar, insan hayatında gittikçe daha fazla yer etmektedir. Her daim, yaşadıkları dönemin teknolojik gelişmelerinden sonuna kadar yararlanmayı bilen pazarlamacıların gözünden mobil teknolojilerin kaçması mümkün değildir. İnternet sayesinde pazarlamacılar için neredeyse tüm dünya adeta hiç kapanmayan, mola bile vermeyen küresel bir pazar haline gelmiştir. Geleneksel pazarlama anlayışına ve reklamcılık faaliyetlerine yeni bir kapı açan“mobilite”kavramı pazarlamacılara yeni ve etkili bir araç kazandırmış oldu;“mobil pazarlama”. Mobil pazarlama o kadar önemli hale gelmiştir ki günümüzde neredeyse tüm işletmeler ve markalar için artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu araştırma; devlet okullarında eğitim ve öğretim gören 12. Sınıf öğrencilerinin mobil pazarlama açısından tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bunu sağlayabilmek için anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması sayesinde edinilen bilgiler dijital ortama sayısallaştırılarak girilmiştir. Sayıl hale getirilen veriler, SPSS'e yani sosyal bilimler için istatistik paket programına (ver.25.0) yüklenerek buradan istatistiksel sonuçlara dönüştürülmüştür. SPSS'de gerçekleştirilen analizlerde anlamlılık düzeyleri önemli olduğundan bu çalışmamdaki anlamlılık düzeyleri en az P0,05 çıkmış ise“anlamsız”olarak değerlendirilmiştir. Tezin bulgular kısmında değişken sayısı ikiden fazla ise bu bağımsız değişkenler arasındaki farkın anlamlılığını incelemek için Kruskal Wallis analizi kullanılmıştır. Ayrıca sadece iki değişken arasındaki farkın anlamlılığını belirlemek için de Mann Whitney-U testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has been improving in an unexpected way in recent years. It is possible to see developments in technology in almost all parts of life. That the introduction of internet, which is a gift of technology, to human life has become a turning point in information technology. Technology and internet have now turned our world into a completely different course. We have reached the limits that is forcing mind at connection speeds to a net. A surgeon in China made an operation on an animal which lives far away from him using 5G connection. So it is not difficult to dream of that these kind of operations will be possible on people in the near future. It has never been so easy to produce and access information in the world. The world has not produced as much information as it is today. Experts say that in just one edition of the New York Times, there was more information than a normal person could get for a year before the Industrial Revolution. The Internet, which is a product of technology, has developed and changed mobile life while developing itself. The concept of mobility or mobility has become an important part of people's daily life. The mobile device, which is the peak device of mobility, is called as tablet, but it is actually a computer; mobile devices such as tablet PCs, laptops, PDAs, and smartphones are becoming more and more involved in human life. Mobile technologies cannot escape from the eyes of marketers who always know how to benefit from the technological opportunities of their time. Thanks to the Internet, almost all the world for marketers has become a global market that does not stop at all and does not stop. The concept of“Mobility”, which opened a new door for traditional marketing and advertising activities, gave the marketers a new and effective tool;“Mobil Marketing”. Mobile Marketing has become so important that it has become a necessity for almost all businesses and brands nowadays. This research was conducted to evaluate the attitudes and behaviors of 12th grade students in public schools in terms of mobile marketing. In order to achieve this, a questionnaire was applied. The data obtained from the questionnaire were entered as numerical expressions in the computer environment and these data were converted into statistical results by using statistical package program for social sciences (SPSS 25.0). In the results of the analysis, the significance levels were considered as at least P 0.05 was meaningless. Kruskal Wallis analysis was used for the significance of the difference between more than two independent variables and Mann Whitney-U Test was used for the significance of the difference between the two variables.