Tokat-Kazova koşullarında farklı tohumluk miktarlarının adi fiğ (Vicia sativa L.) hatlarında verim ve bazı agronomik özellikleri üzerine etkileri
Effects of different seed ratios on yield and some agronomical properties of common vetch (Vicia sativa L.) lines under Tokat-Kazova conditions
- Tez No: 179593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma; Tokat-Kazova koşullarında 2006/2007 vejetasyon döneminde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında farklı tohumluk miktarlarının adi fiğ (Vicia sativa L.) hatlarında verim ve bazı agronomik özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan hatlar (845, 1448, 2640, Karaelçi) ana parselleri, tohumluk miktarları (100, 150, 200, 250, 300, 350 adet/m2) ise alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmada en yüksek çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, kuru ot oranı, biyolojik verim, tohum verimi, saman verimi Karaelçi çeşidinden, en yüksek yaş ot verimi 2640 nolu hattan, en yüksek kuru ot verimi, ham kül oranı 845 nolu hattan, en yüksek bin tane ağırlığı 2640 ve 1448 nolu hatlardan ve en yüksek hasat indeksi 1448 nolu hattan elde edilmiştir. Tohumluk miktarı arttıkça çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi ve bin tane ağırlığı, kuru ot oranı azalırken; yaş ot verimi, kuru ot verimi, biyolojik verim, tohum verimi, saman verimi ve ham kül oranı artmıştır. Bu durumda, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, kuru ot oranı, bin tane ağırlığı, hasat indeksi bakımından en yüksek değerler 100 adet/m2, yaş ot verimi, kuru ot verimi, biyolojik verim, tohum verimi, saman verimi bakımından 300 adet/m2 ve ham kül oranı bakımından 250 adet/m2 tohumluk miktarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different seed ratios on yield and some agronomical properties of common vecth (Vicia sativa L.) lines under Tokat-Kazova conditions in the experimental area of Department of Field Crops Agricultural Faculty of Gaziosmanpaşa University in 2006/07 vegetation period. This experiment was arranged was arranged in split plots with three replications. In the experiments, lines (845, 1448, 2640, Karaelçi) were main plots, the seed ratios (100, 150, 200, 250, 300, 350 adet/m2) were sub plots. In this study, the highest day to floworing, day to seed maturation, dry matter content, biological yield, seed yield, straw yield were obtained from Karaelçi cultivar, the highest green forage yield was obtained from 2640 line, the highest dry matter yield, crude ash content were obtained from 845 line, the highest thousand seed weight were obtained from 2640 and 1448 lines and the highest harvest index was obtained from 1448 line. The increasing of seed ratios increased green forage yield, dry matter yield, biological yield, seed yield, straw yield and crude ash content while day to flowering, day to seed maturation, thousand seed weight and dry matter content decreased. As a result, the highest day to flowering, day to seed maturation, dry matter content, thousand seed weight, harvest index were obtained from 100 seed/m2 seed ratio. The highest green forage yield, dry matter yield, biological yield, seed yield, straw yield were obtained from 300 seed/m2 seed ratio and the highest crude ash content was obtained from 250 seed/m2 seed ratio, respectively.