Tokat ekolojik şartlarında bazı koca fiğ (Vicia narbonensis L.) hatlarının verim ve bazı verim öğelerinin belirlenmesi
Determination of some yield compenents of some narbon vetch (Vicia narbonensis L.) lines grown in Tokat ecological conditions
  1. Tez No: 179618
  2. Yazar: GÜLŞAH OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN İPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma; 2006-2007 yılı vejetasyon döneminde GOP Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Bu araştırmada, ICARDA'dan sağlanan 16 koca fiğ hattı (Vicia narbonensis L.) kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada kullanılan hatlar arasında bitki boyu, bakla sayısı, biyolojik verim, tohum verimi ve bin tane ağırlığı bakımdan farklılıklar önemli bulunurken, hasat indeksi ve çıkış oranları arasındaki farklılığın önemsiz olduğu belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan hatlara göre, çıkış oranları % 54,3-76,6, bitki boyları 42,6-54,1 cm, bakla sayıları 8,4-15,2 adet/bitki, biyolojik verim 252,1-505,8 kg/da, tohum verimleri 90,9-174,5 kg/da, saman verimleri 181,3-318,0 kg/da, bin tane ağırlıkları 114,5-204,9 g, hasat indeksi % 33,3-42,0, ham kül oranı % 3,2-3,9 olarak elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi 174,5 kg/da ile 2377 nolu hat, en düşük verim 90,9 kg/da ile 2471 nolu hattan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the suitable narbon vetch (Vicia narbonensis L.) lines grown in Tokat-Kazova ecological conditions. The experiment was conducted in the experimental fields of Department of Filed Crops, Faculty of Agriculture of Gaziosmanpasa University in a randomised block design with three replicates in the 2006-2007 growing season. Sixteen bitter vetch lines obtained from ICARDA were used. The results of variance analyses showed that there were statistically significant differences among lines for some characters. In the experimental plots, following tables were obtained; planth height between 42,6-54,1 cm, number of pod per plant between 8,4-15,2, biological yield between 252,1-505,8, straw yield between 181,1-318,0 kg/da, seed yield between 90,9-174,5 kg/da, 1000-seed weight between 114,5-204,9 g, crude ash ratio between %3,2-3,9. The highest seed yield of 174,5 kg/da was obtained from the lines 2377, the lowest seed yield of 90,9 kg/da from the line 2471.