Pim burç aşınma test cihazı tasarımı, imalatı ve Zn-Ni kaplamanın farklı karşıt yüzey pürüzlülüklerinde aşınma davranışının incelenmesi
Design and manufacturing of a pin-bush wear test device and investigation of the wear behavior of Zn-Ni coating under different counterface surface roughness conditions
  1. Tez No: 1009641
  2. Yazar: MURAT BACANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Otomotiv, havacılık ve savunma sektörleri, Zn-Ni kaplamaları üstün korozyon koruması ve çevre dostu özellikleri nedeniyle kullanmaktadır. Lineer harekete maruz kalan ve mil burç gibi iç içe çalışan yüzeylerde bu kaplamaların tribolojik davranışı literatürde araştırılmaya açıktır. Bu çalışma, Zn-Ni kaplamaların hız, yük ve yüzey pürüzlülüğü parametrelerine göre aşınma davranışını lineer hareket ve yüzeysel temas şartlarında incelemektedir. Deney numunesinin aşınma davranışını gerçekçi olarak test edebilmek için özel bir deney cihazı geliştirilmiştir. Deney cihazı, deney numunesine istenilen kuvveti uygulayabilecek, hız kontrolünü istenilen değerde sabitleyebilecek ve test numunesi üzerine istenilen debide yağ iletebilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Deney numunelerinin hareketi boyunca oluşan normal kuvvet ve sürtünme kuvveti anlık olarak ölçülmekte ve elde edilen sürtünme katsayısı değerleri de anlık olarak türetilmektedir. Deney numunesinin hareketi boyunca alınan toplam yol, strok ve çevrim sayısı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Test öncesinde ve test sonrasında hassas terazi kullanılarak deney numunelerinin ağırlığı ölçülmekte ve buradan yola çıkılarak aşınma miktarı hesaplanmaktadır. Numuneler, hız, kuvvet ve yüzey pürüzlülüğü parametreleri ile sabit bir strok uzunluğunda çevrime sokularak, her çevrim sonunda ölçümleri yapılmıştır. Yapılan testler, kaplamanın aşınma davranışının yük, hız ve yüzey pürüzlülüğü gibi tribolojik parametrelere göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The automotive, aerospace, and defense sectors utilize Zn-Ni coatings for their superior corrosion protection and environmentally friendly properties. The tribological behavior of these coatings on surfaces subjected to linear motion and working in close proximity, such as shaft bushings, is open to investigation in the literature. This study investigates the wear behavior of Zn-Ni coatings under linear motion and surface contact conditions, depending on the parameters of speed, load, and surface roughness. A specialized testing device was developed to realistically test the wear behavior of the test sample. The test device was designed and manufactured to apply the desired force to the test sample, maintain the desired speed control, and deliver the desired flow rate of oil to the test specimen. The normal force and friction forces generated during the movement of the test specimens were measured instantaneously, and the resulting friction coefficient values were also derived. The total distance traveled during the test specimen's movement was calculated by considering the number of strokes and cycles. The weight of the test specimens was measured using a precision scale before and after the test, and the wear rate was calculated accordingly. The test specimens were cycled at a fixed stroke length with speed, force and surface roughness parameters, and measurements were performed at the end of each cycle. The tests show that the wear behavior of the coating varies with tribological parameters such as load, speed and surface roughness.