Yeni TL dozimetrelerinin lüminesans tekniği kullanılarak incelenmesi
Assessment of the new TLD dosimeters by luminescence technique
  1. Tez No: 179636
  2. Yazar: ESRA TARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Yeni hazırlanmış doku eşdeğerli, yüksek duyarlılıklı Li2B4O7:Cu,Ag,P dozimetrelerinin kinetik parametreleri hesaplanmıştır. ß-ışınlamasından sonra Li2B4O7:Cu,Ag,P numunlerinin termolüminesans parıldama eğrileri 1 Ks-1 ısıtma hızı ile yaklaşık 384 K ve 446 K de pikler göstermiştir. Li2B4O7:Cu,Ag,P nin 446 K deki ana piki ile ilişkili olan aktivasyon enerjisi (E) ve frekans faktörü (s) izotermal bozunma (ID) ve pik şekli (PS) yöntemi ile belirlenmiştir. ID ve PS yöntemi ile elde edilen aktivasyon enerjileri 1.12 ve 1.13 eV (ortalama) olarak hesaplanmıştır. Her iki yöntemle elde edilen frekans faktörleri 61x1011 s-1 ve 3.53x1011 s-1 (ortalama) dir. Her iki yöntemle elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The kinetic parameters of a newly prepared tissue-equivalent, highly sensitive thermoluminescent detector, Li2B4O7:Cu,Ag,P of sintered pellets have been calculated. Thermoluminescence (TL) glow curves of Li2B4O7:Cu,Ag,P samples after ß-irradiation showed peaks at about 384 K and 446 K with a heating rate of 1 Ks-1. The kinetic parameters, namely activation energy (E) and frequency factor (s) associated with the main glow peak (446 K) of Li2B4O7:Cu,Ag,P have been determined using isothermal decay (ID) and peak shape (PS) methods. The activation energies obtained by ID and PS method are calculated to be 1.12 and 1.13 eV (mean), respectively. The frequency factors obtained by both methods are 7.61x1011 s-1 and 3.53x1011 s-1 (mean), respectively. Results obtained using both methods are compared and discussed.