Farklı düzeyde Ca ve P içeren yumurta tavuğu yemlerine sitrik asit ilavesinin performans, yumurta kalitesi, mineral madde yararlanımı ve bağırsak mikroflorası üzerine etkileri
Effects of citric acid suplementation to laying hen diets contained different levels of Ca and P on the performance, egg quality, mineral utulization and microbial population of small intestine
  1. Tez No: 179696
  2. Yazar: ZÜLEYHA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada farklı düzeyde Ca (% 3.0 ve 3.5) ve yararlanılabilir P (% 0.15 ve 0.35) içeren yumurta tavuğu rasyonlarına sitrik asit ilavesinin (% 0 ve 4), performans, yumurta kalite kriterleri, mineral madde yararlanımı ve ince bağırsak mikroflorası üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmada 25 haftalık yaşta RIRx LINE 54 (ATAK) kahverengi hibrid yumurtacı tavukları kullanılmıştır. Tavuklar yer kümesinde her birinde 40 tavuk bulunan 32 bölmeye rasgele dağıtılmıştır. Deneme 4 tekerrürlü olarak 8 deneme gurubunda faktöriyel düzende (2x2x2) yürütülmüştür. Deneme 25?60 haftalık yaşlar arasında iki dönemde yürütülmüştür. Tavuklara 1. dönemde (25?40. hafta) 2770 kcal/kg ME ve % 17.50 ham protein içeren rasyonlar ile 2. dönemde (43?58. hafta) 2750 kcal/kg ME ve %16.75 ham protein içeren izokalorik ve izonitrojenik rasyonlar verilmiştir.Denemede, yumurta verimi % 3.5 Ca düzeyinde % 3 Ca'a göre daha yüksek olmuştur. Ayrıca yumurta tavukları için önerilen düzeylerde Ca (% 3.5) ve Py (% 0.35) içeren yemlere sitrik asit ilavesi yumurta verimini önemli derecede artırmıştır (P0.05). Genel olarak kalsiyum düzeyinin artması yem tüketimini artırırken (P0.05).Ak yüksekiği ve haugh birimi % 3.0 Ca düzeyinde sitrik asit ilavesiyle düşmüştür (P0.05). Kabuk kırılma mukavemeti, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı ve kabuk oranı üzerine % 3.5 Ca ve % 0.35 Py düzeyi ile bu düzeylerde sitrik asit ilavesi olumsuz etki yaratmıştır (P0.05). Taşlık ve jejenum pH'sı ise % 0.35 Py ve % 3.5 Ca düzeylerinde sitrik asit ilavesi ile önemli artış göstermiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this experiment, effects of citric acid supplementation (0 and 4 %) to laying hen diets with different Ca (3.0 and 3.5 %) and available P (0.15 and 0.35 %) levels on hen performance, some egg quality characteristics, mineral utilization and microbial population in the small intestine were investigated. Twenty five weeks-old RIR x LINE 54 (ATAK) brown laying hen hybrids were used. Laying hens were randomly distributed to 32 pens with 40 hens of each. Experiment was carried out with 8 dietary treatments with 4 replicates in random block factorial (2x2x2) arrangement. Experiment was continued from 25 to 60 weeks of age in two feeding periods. Laying hens were fed with isonitrogenous and isocaloric experimental diets of 17.50 % crude protein and 2770 kcal ME/kg for first period (25 to 41 weeks) and 16.75 % crude protein 2750 kcal ME/kg for second period (44 to 60 weeks).In this experiment, laying rate was higher for diets of 3.5 % Ca than that of 3.0 % Ca. Moreover, citric acid supplementation to diets contained 3.5 % Ca and 0.35 % available P (Pa) was also significantly increased laying rate (P0.05). Generally, higher dietary Ca level increased feed intake, but not affected feed conversion ratio significantly.Albumen height and Haugh unit were reduced by citric acid supplementation at the 3.0 % Ca level (P0.05).